| Giovanna a întrebat:

Ce greutate ar trebui sa aiba un bichon maltese la doua luni jumate sau la 3 luni ca sa fie mai simplu? Tot caut un grafic al greutatii pentru bichon dar nu gasesc sad cine ma poate ajuta?

5 răspunsuri:
| Giovanna explică:

500 grame la doua luni? nu am hamster si nici chihuahua, cum sa aiba 500 g?! Legat de forumuri m-am convins, am intrat pe forumul indicat de cryssa dar nu mi-a raspuns nimeni de atata timp, nici macar nu m-au acceptat in lista cu prieteni, bine ca au acceptat cu tot felul de catei care nu au de-a face cu bichonii crying

| glamour a răspuns:

Cred ca vreo 2 kilograme. depinde de sex, in general masculii sunt mai mari. fiecare are modul lui de dezvoltare, daca arata bine nu cred ca e cazul sa iti faci probleme din cauza greutatii. daca tot vrei sa stii intreaba un crescator.

| CrySsa_4535 a răspuns:

Http://www.animale.ro/forum/forumdisplay.php?f=268 intra aici si intreaba persoanele care detin bichon sau care sunt crescatori. ei vor stii cel mai bine sa iti raspunda.si totodata de fiecare data poti impartasi idei, pareri, probleme cu ei. sper ca ti-am fost de ajutor

| stefi9325 a răspuns:

Cam in jur de 1 kg, sau 500->700 grame, dar in jur, depinde de unde vine bichonul, ei sunt foarte mici, la marime sunt cu 12% mai mari decat un chihuahua, sau daca nu esti sigur(a), poti sa te duci la veterinar si sa intrebi

| Any_6060 a răspuns:

Eu din cate stiu greutatea lor normala ar trebui sa fie intre 3 si 4 kg la maturitate, dar depinde de alimentatia lor. Daca le dai sa manance prea mult pot depasi aceste kilograme happy. Ii poti da de mai multe ori pe zi sa manance, dar nu foarte mult (atata cat sa se sature si sa nu ii mai fie foame). Si mai ales nu ii lasa mancarica in bol sa manance cand vrea el. Ii dai (de exemplu de 3 ori) pe zi la anumite intervale de timp cu portia. Sper ca ti-am fost de folos big grin. :*