| LoveSelena a întrebat:

Am un bichon si cred ca e gravida.Nu doarme, tremura noaptea si ziua si de curand a fost in calduri, poate fi gravida?

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Ar putea fi gravida, dar nu prea cred.
Adica lipsa somnului si tremuratul nu indica in mod normal starea de graviditate. Din contra, doarme mai mult, mananca mai mult sau nu are pofta de mancare, e mai afectuoasa si cateodata nervoasa, incepe sa se rotunjeasca, mamelele se umfla, etc.
Eu te sfatuiesc sa o duci la un consult la veterinar, sa nu cumva sa aiba piometru (boala fatala daca nu e descoperita si tratata la timp). Asa afli ce are, daca e vreo boala si iti da si tratament sau daca e doar gravida. Eu te sfatuiesc sa nu neglijezi aspectul asta, ca nu stii ce poate fi si sa nu-ti para rau mai tarziu.
Succes!

| JustSimple a răspuns:

De obicei animalele sunt foarte grijulii cu puii lor, chiar daca esti stapana ei ea tot nu te va lasa sa te apropii de pui sau de ea.ai grija sa aiba toate conditiile(apa, mancare, caldura...etc.)si palpeaz-o pe burtica si vezi daca e tare atunci are pui.Succes!

| andreea171998 a răspuns:

Cu tremuratul nu prea stiu...dar ar fi trebuit tu sa stii daca este sau nu gestanta. Oricum peste cateva saptamani palpeaz-o sau pune-ti urechea pe burtica ei si vezi daca se aude vreo inimioara.Sau mai bine du-te la medicul veterinar sau altceva sa-i faca o ecografie.