| DSDaniel a întrebat:

Am un bison de 8 ani si i se clatină dinții din fata toți, ce tratament sa-i administrez? Am observat ca are gingia umflata și puțin sangerata.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi cu el la un veterinar. Cine crezi ca stie pe aici?

| dullcat a răspuns:

Buna.Tu nu trebuie sa-i admnistrezi nimic, medicul veterinar o va face, prin urmare suna-l si programeaza un consult pentru catel.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Cel mai probabil are o gingivita serioasa cu retractie. Toti dintii care "se clatina" vor trebui scosi. Cum au spus si ceilalti participanti, trebuie sa mergi la veterinar, i se va face o evaluare, cel mai probabil va fi anesteziat, se va face detartraj, se vor scoate dintii "stricati", se va da antibiotic. Chiar daca va ramane fara majoritatea dintilor, el tot va putea manca mancare pate sau boabe umezite cu putina apa. Ai mare grija ca de multe ori problemele bucale sunt asociate si cu insuficienta renala (datorita ureei crescute). Asadar, nu prea ai cum sa il ajuti de acasa si va trebui sa mergi la veterinar.
Uite un articol cu poze ale cainilor cu probleme dentare: https://www.veterinarladomiciliu.ro/cainelui-meu-ii-cad-dintii/