| BriannaBonjour a întrebat:

Am un câine golden retriever de un an pe care îl țin afară și până acum a fost cald și mă gândeam că e normal să nu stea în cușcă,însă acum a venit iarna și tot nu stă în cușcă. Am încercat să-i pun toate jucăriile în cușcă și să-i dau comanda,,în cușcă" dându-i biscuiți, dar tot nu vrea sa stea. Cum l-aș putea învăța să stea în cușcă?

Răspuns Câştigător
| DiamondShine a răspuns:

Au si bunicii un caine,si de curand i-am cumparat o cusca(in vara).Ca sa-l obisnuiesc l-am tinut legat un timp(de caldura nu intra atunci,ci se adapostea la umbra custii, dar, odata l-am speriat cu o petarda si, de frica, a vazut ca cusca ii ofera adapostul si protectia de care are nevoie.Nevrand sa stea legat, pana la urma l-am dezlegat si i-am pus in cusca pentru iarna o plapuma in care sa domneasca, i-am dat ceva culoare custii ca sa-l ademeneasca si catelul isi petrece aceasta iarna numai la caldura in cusca.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat