| claudiu96 a întrebat:

Am un caine lup, are un an si 5-6 luni, e baiat si as vrea sa il dresez pentru ca nu prea ma asculta. E prea mare pentru dresat? Recomandati-mi o carte de dresaj sau un centru cu dresori, eu sunt din bacau. Multumesc.

2 răspunsuri:
| Sabiina a răspuns:

Buna! Uite, cauta pe site-ul asta: http://www.bacau.aaz.ro/vanzari/21/dresor-caini, dar parerea mea este ca la 1 an jumate e cam mare de dresaj. trebuia pe la 3-4 luni sa incepui sa-l dresezi. Acum depinde de la caine la caine. Cateaua mea cocker de la bunica are 5-6 ani si eu abia atunci m`am apucat sa o dresez cat am stat cateva saptamani acolo ca nu prea merg des. Daca merg stau o zi, apoi ma intorc acasa. Si chiar am invatat`o cateva lucruri. Sezi, da laba, ridica`te. Cand spun `hai la plimbare` imi aduce lesa. Si e destul de batrana. Nu stiu la cainele tau, daca spui ca e neascultator. Dar oricum, bafta!:*

| claudiu96 explică:

Este cam scump, dar o carte ceva nu este? Intr-o zi m-am dus la el cu niste bucati de carnita pentru caini si am inceput sa ii zic sezi, in 10 minute a invatat sezi, chiar daca nu ii mai dadeam carnita, nu am mai exersat si acum cred ca a uitat comanda. De periat il perii si ii fac vaccinuri, merg la veterinar cu el cand trebuie.