| BILIONERA a întrebat:

Am un caine mic este pui are 4 luni. cum pot sa fac sal invat sa faca afara? am incercat multe dar el tot in casa face... si mama cu tata au spus ca o sal dea daca nu face afara. va rog mult helm me nu vreau sa-mi pierd cainele funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Acum, e prea micuț, ca să înțeleagă că te supără. Îl scoți la plimbare, de două ori pe zi, afară. Ori în lesă, ori îl lași liber, dar îl supraveghezi în permanență.
Cu timpul, îi va intra în obicei, și va ști că doar afară e locul unde are voie să își facă necesitățile. Oricât l-ai certa, deocamdată, nu pricepe. Practic, îi vorbești pe altă limbă. Până pe la 6 luni, o să (te) mai chinui, puțin, apoi se va învăța. Roagă-ți părinții să mai aibă răbdare... Până atunci, plimbă-l, iar atât timp cât stă în casă, acolo, în spațiul unde stă, cumpără-i niște scutece absorbante, pentru bebeluși. Și ai scăpat de-o grijă.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In fiecare dimineata si seara, de obicei la aceeasi ora, timp de o luna, il scoti afara cel putin o jumatate de ora.

| 4ndreyy a răspuns:

Incearca. cand vezi ca vrea sa faca in casa. sa il iei si sa.l duci afara sa faca pana se obisnuieste.