| copilfardeminte40127 a întrebat:

Vreau si eu un sfat: cum pot sa il conving pe tata sa-mi cumpere un catel? Imi doresc foarte mult un Beagle si am incercat sa ii spun ca nu e o rasa care face probleme. Cu mama a mers, cu toate ca la inceput nu era nici ea de acord dar in urma rezultatelor bune la scoala, am reusit sa ii castig votul. Mai ramane tata, omul de fier, cu decizii stricte. Trebuie sa il impresionez cu ceva despre catelus, un,,ceva" care sa-l faca sa spuna:,, Da, il luam!". Sunt pregatita sa il scot afara la 12, 1, 2 noaptea pentru ca asta e problema mea: nu ies din casa pentru ca nu am ce face afara. Nu am cu cine sa stau ( drept consecinta am inceput sa imi ocup timpul cu origami si bratari). Nu vreau sa imi pierd toata adolescenta in casa! Mi-as dori sa ma ajutati. Daca puteti, scrieti si niste sfaturi de inceput de drum pentru un,, stapan incepator" de caine. Puteti adauga de asemenea pareri si opinii despre Beagle, mai ales daca detineti unul. Va multumesc mult pentru ajutor!

O zi buna va doresc!

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Spune-i ca nu va mirosi urat, pentru ca ii vei face baie si il vei ingriji, ca il vei duce afara cand trebuie sa isi faca treburile, cand mergi la plimbare cu el ai sa il perii ca sa nu ii cada parul prin casa.
Cu rosul chestiilor spune-i ca de acea ai ales aceasta rasa pentru ca sunt micuti si nu creaza problema si daca ar roade ceva l-ai certa si asa ar invata ca nu esti voie.
Spune-i ca daca ai avea un caine ai iesi mai des afara nu ai sta toata ziua in casa si nu ti-ai mai petrece asa mult timp la calculator.
Incearca sa ii ajungi la inima cu ceva chestii deastea...cum crezi ca ma simt de fiecare data cand te intreb despre catel si tu spui...NU!
Sau zi asa: "macar acordami o sansa:ma lasi sa aduc catelul si vezi cum se comporta, daca il ingrijesc si din astea.(etc). Daca nu iti place atunci renuntam la idea asta dar te rog(si uita-te cu "niste ochisori dulci") acordami o sansa si nu ai sa regreti."
Succes si inca un lucru:
Sa nu iti fie niciodata frica de ceva sau cineva pentru ca asa nu ai sa reusesti sa realizezi nimic in viata.Ori ii spui direct negru pe alb tot ori nu ii mai spui nimic.
P.S:spune-i ca vrei sa fi fericita sau suparata de ziua ta de nastere? Si poate, poate va ceda si iti va cumpara un catel.
SUCCES!

13 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Explica-i ca esti destul de matura ca sa tii un caine si ca iti asumi responsabilitatea pentru tot ce va face.
Spune-i ca pentru asta ai obtinut rezultate asa de bune la scoala.
Tu iti cunosti tatal mai bine decat noi, asa ca:
Multa bafta!happy

| KhaleesiD a răspuns:

Buna! Eu zic sa ii arati ca esti responsabila. Spune-i ca poti avea grija de el, spune-i si ce ne-ai zis si noua. Daca este spune-i ca vei renunta/reduce la ceva (exp. bani de buzunar, etc). Sau spune-i ca o parte din banii de buzunar ii vei cheltui pe caine si etc. Eu asta as face. Sper ca te-am ajutat. Mult succes cu convingerea si sper ca vei reusi sa ia un caine! happy
P.S. Era un comentariu ceva de genu ca sa duci cainele acasa si parinti tai nu il vor da afara. Nu stiu... Dar eu nu as face asta happy

| copilfardeminte40127 explică (pentru KhaleesiD):

Buna! Eu sunt un fel de banca in casa la noi in sensul ca daca cineva are nevoie de bani, eu ii dau ( nu sunt o cheltuitoare si imi fac repede bani de buzunar din castiguri cu origami si bratari). Am avut la un moment dat banii pentru a-mi cumpara cainele dar nu am avut acordul si apoi a urmat o situatie gen,,Familia pe primul loc" si stocul s-a epuizat daca intelegi ce vreau sa zic.laughing... Apoi a venti propunerea mamei cu :,, Daca inveti bine la scoala o sa primesti catelusul!", am indeplinit cerinta, mama a zis,, DA" si a venit tati care a zis,, eu nu am fost de acord de la inceput". Imi e si teama sa ii spun asa, mai multe ( de ex. cum am scris aici) pentru ca oral, nu pot sa ma explim asa de bine. Mai ales cand il vad ca e bine dispus si cum aude cuvantul,, caine" se shcimba la fata.happy Acum eu tot cred in miracole si in cineva de sus. Ma gandesc ca poate il schimba peste noapte.

| copilfardeminte40127 explică:

Buna din nou! Va multumesc tuturor pentru sfaturi si imi pare tare rau ca nu am putut sa aleg decat un raspuns castigator. Pentru minte, toate sfaturile au fost folositoare. O sa le pun in practica cat mai curand si fiti siguri ca daca se va intampla minunea de a primi un Beagle, voi veti afla primi. Va multumesc inca o data!

| ligiligi a răspuns (pentru copilfardeminte40127):

Multumesc pentru funda si sper ca sa reusesti sa il convingi pe tatal tau(daca il bati la cap in continuu vei reusi big grin! )

| Alle57 a răspuns:

Incearca sa ii explici toate astea ce ni le-ai scris si noua si arata-i ca poti fi responsabil si incearca un timp sa il asculti, sa il ajuti mai mult etc. Succes. :*

| copilfardeminte40127 explică (pentru Alle57):

De ascultat il ascult cu siguranta, de ajutat nu am la ce. Ii place sa faca singur si sa incerce el totul. I-am explicat totul dar are o teama: mirosul de caine. Am incercat sa ii explic ca nu va mirosi ca unul de pe strada dar nici nu va fi cu miros de trandafiri. Pana la urma fiecare vietate are un miros, la fel ca noi, oamenii. De asta ii e cel mai teama. A! Si de rosul chestiilor (cred). Dar mi-l doresc asa de mult! Sa ies cu el la plimbare ( un chin pentru altii) ar fi cel mai frumos lucru pentru mine si cred ca daca ar putea vorbi, m-ar ruga el (cainele ) pe mine sa mai intram in casa. Vreau sa il limb in parc, sa ma joc cu el, sa alerg cu el si tot tacamul. Eu inca mai am o speranta, ce-i drept mica, ca il voi primi de ziua mea. Dar imi e teama sa nu treaca ziua mea si la fel sa treaca si dorinta...sad

| Charlotte02 a răspuns:

Doar du-l acasa si nu cred ca o sa il dea afara ai tai happy Eu asa am facut cu pisica si acum e mai atasata mama de ea decat sunt eu

| copilfardeminte40127 explică (pentru Charlotte02):

Imi este frica sa actionez asa brusc. Adica ma tem ca daca,, il bag pe gat" o sa il urasca mai mult. Ideea e ca eu vreau sa il iau acum in vara ca sa am timp sa il dresez sa faca afara ( am inteles ca e bine sa il inveti de mic) ca sa il las in toamna, cand incep scoala, cu acest obicei, sa nu li se para greu. Mai e putin pana la ziua mea si tot propun cadoul asta...

| Charlotte02 a răspuns (pentru copilfardeminte40127):

Stiu cum e sa iti doresti un animal mult de tot si ai tai sa nu fie de acord laughing sper ca o sa ii convingi totusi, bafta :*

| pinkdimond a răspuns:

I sa l lasi cand pleci undeva sa-l lasi cuiva si atunci cu siguranta va spune da sper ca ti am fost de ajutor si sa stii ca la mine a mers deci si la tine trebuie sa functioneze

| galma a răspuns:

In descrierea ta ma vad pe mine si pe tatal meu:-))sa iti spun cum s-a intamplat la mine:acum un an jumatate vruiam nespus un caine,dar tatal meu zicea:nu! unde ai mai vazut caini la apartament? s isi faca treburile prin casa,sa miroase urat in apartament, sa roada mobila? acestea erau cuvintele lui:-)))eit bine, eu am zis ca daca nu am un caine sa iminaau un papagal.zis si facut! mi-am luat un papagal, kiki am avut grija de el la inceput, iar dupa aia m-am cam.plictisit pentru ca kiki este sperios, salnatic etc. apoi mi-am luat un hamster:sophie, o dulcica o scumpa care niciodata nu am regretat ca am cumparat-o.la inceput tati nubera de acord cu hamsterii dar a ajuns sa o iubeasca fff mult ee sophie, si aophie pe el.ei bine, acum un am i-am inceput sa ii zic lu tati ca tot vreau un caine, dar raspunsul era acelasi; nu! am inceput sa mai faac treaba prin casa, sa nu le mai raspund paribtilor..eu invat ff bibe la scoala si am numai note mari:10, cateodata cate un 9..am continuat sa ii apun lu tati in fiecare zi ca imi doresc un caine,ca o sa imi strang bani sa imi iau unul, ca o sa am eu griha de el, o sa ies cu el afara, o sa spal dupa el cand face in casa etc.ei bine acum o luna, tatal meu a cedat dupa un an jum.de chin:-)) si asa am ajuns sa imi iau bichonelul de la mine de la poza de la profil.pot sa iti spun ca nu este asa de usor cum m.am gandit eu,ci este o mare responsabilitate fizica cat si materiala,dar daaca iti doresti asa de mult, atunci totul iti va parea mai usor, si crede-ma, ca, catelul tau iti ba oferi toata dragostea din lume.incearca sa faci ce am facut si eu, si tatal tau sigur va ceda.ps:scuzati greselile de scriere, dar sunt pe tel.si nu prea ma descurc. apeopo:eu an 14 ani

| Bw0wDaR a răspuns:

Exact cu a zis Alle57 arata-i ce ne-ai scris noua si va ramane cu gura cascat sigur! Baftaabig grin