| TurcoaicaTa a întrebat:

...Am o problema cainele meu isi face nevoile in toata casa iar afara nu face. Mama mi-a zis ca s-a saturat de el si daca mai continua sa faca in toata casa mil da weekendu asta si chiar nu vreau (e pechinez 3 luni) Cum as putea sa il invat sa faca intr-un loc si sa faca si afara.

11 răspunsuri:
| katy a răspuns:

In general cand cateii sunt pui, urineaza des.mergi la o farmacie veterinara si cumpara-i niste absorbante(daca nu isi da seama vanzatoarea la care te referi ii spui de absorbantele care se pun sub animal in timpul operatiei si va sti ), apoi aseaza-i absorbantul ala undeva in casa, de preferat in baie si dupa ce mananca du-l pe absorbantul ala, vorbeste cu el si mangaie-l pe burtica si asa se va invata sa faca acolo.in al doilea rand,dimineata da-i sa manance, sa bea apa si imediat iesi asa cu el si la fel mangaie-l pe burtica si ai sa vezi ca isi face nevoile, daca nu vrea asa, ia un absorbant curat cu tine cand iesi ca se va obisnui, nu e greu sa-l inveti dar iti trebuie rabdare

| Crucified a răspuns:

Cumpara-i o ladita si invata-l sa stea acolo. Este simplu!
Good Night!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sterge cu o cirpa sau burete inbibat cu otet, toate locurile unde face, se va dezobisnui.

| violetajustme a răspuns:

Buna! eu am un amstaff de 4 luni si a stat la mine in camera pana la varsta de 3 luni jumate dar mereu cand avea nevoie dadea cu piciorusu de usa ii deschideam usa si il lasam pe hol.Pe hol am asezat pampersi pentru catelus si il stropeam cu o solutie Puppy Trainer si de fiecare data cand simtea mirosul de la solutie catelu mergea pe pampers( care arata ca un tampon de vata de marimea unui bloc de desen care absorbea urina.(Training Pads ). Mie mi-au fost de mare ajutor. Sper sa reusesti!

| simiy a răspuns:

Training pads e foarte buna sau il scoti afara sau la locul unde vrei sa faca la ore fixe in fiecare zi. Stai cu el si o sa vezi ca va face eu asa am facut cu al meu. De fiecare data cand se trezeste din somn il scoti afara si nu o sa iti mai faca inauntru

| TurcoaicaTa explică:

Multumesc pentru raspunsuri..am dat cainelesad

| angeldevil_7103 a răspuns:

Eu zic sa pui un ziar unde face el nevoile de obicei si dupa ce a inmuiat cu treburile lui pune ziarul intr-o cutie intr-un colt se va duce sigur si se invata va merge

| thechristine a răspuns:

Citeste si aici niste trucuri prin care să-ți dezveți cățelul de obiceiurile proaste
https://www.libertatea.ro/......te-1748677

| aldaren a răspuns:

Buna. Dupa ce a facut in casa sterge cu o rufa care nu iti mai trebuie si plaseaz-o in locul in care o scoti de obicei si atunci cand va recunoaste mirosul va face acolo. Mult succes!

| alabalaportocalaaaaaa a răspuns:

Imi pare rau pentru cainele tau! Si al meu face la fel, e Shih Tzu, 3 luni si o saptamana, si mama tot la fel, se supara cand isi face nevoile peste tot.Dar nu asculta! Imi pare tare rau sad

| Pufarinna01 a răspuns:

Buna... aceeasi problema aveam si eu cu catelusul meu, poti sa iei un ziar si sa-l certi sa zici la baie sau nu stiu la ziar depinde unde vrei sa-si faca nevoile,... si eu asa am facut si de atunci pana acum a facut 2 ani jumate de cand il am si face numai unde trebuie si, face si afara si mai ales incearca sa-l scoti mai des afara si ai sa vezi ca o sa faca si o sa-i placa afara. sper ca te-am ajutat ast rasp tau cu, ce-ai facut pupicii:*