| anonim_4396 a întrebat:

Am un caine rasa boxer, si nu stiu daca acesta trebuie inregistrat la politie... Eu stiu ca nu e un caine periculos...stie cineva daca trebuie inregistrat neaparat? mc anticipat

3 răspunsuri:
| AllmaGirl a răspuns:

Nu.nu trebuie

Răspuns utilizator avertizat
| alex21_2143 a răspuns:

Boxerii nu,
Art. 1.- In sensul prezentei Ordonante de Urgenta, prin caini periculosi se intelege cainii apartinand urmatoarelor rase, grupate in doua categorii, dupa cum urmeaza:
a) categoria 1: cainii de lupta si atac, asimilati prin caracterele morfologice cu caini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog si metisii lor;
b) categoria a 2-a: cainii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiler, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor.