| ChristianT a întrebat:

As dori sa imi iau o perechi de catei (mascul si femeie) si nu stiu ce rasa sa aleg. Vreau un caine puternic, de paza, destept si aproape de familie.Mentionez ca mai am si un caine mic de rasa si-tzu si nu as vrea cand o sa creasca sa ii faca vreun rau sau sa o omoare.Prima data am vrut doberman dar am auzit ca este un caine agresiv. Cei mai multi mi-au zis ca un caine perfect este boxer-ul.Care ar fi alegerea cea mai buna.(Nu neaparat unu dintre aceste 2 rase chiar dac as opta cel mai tare pentru una dintre aceste dar daca aveti sugestii mai bune v-as multumi)Multumesc anticipat!(Funda)

10 răspunsuri:
| ღNameღ a răspuns:

De ce nu iti iei un Ciobanesc German?
Este destept, de paza, mare. Eu zic ca e perfect.

| RoxanaDenisa a răspuns:

Ciobanesc german.

| mariusQ a răspuns:

Pai cel mai bun este ciobanescul german dar cred ca nu-i cam place sa fie si alti caini in familie.Asa cred eu dar dac il ti deperte de cel mic s-ar putea intelege pana la urma.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Huskyhappy

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Pug-ul (mops-ul). Deloc combativ, pugul este afectuos, dragalas si echilibrat din punct de vedere comportamental cu mult sarm si demnitate. Pugilor le place sa fie considerati o parte din familiile lor.
Schnauzer-ul.Dornic sa-si multumeasca stapanii si sa-si protejeze familia.
Terra nova (Newfoundland-ul). Newfoundland-ul este un protector al familiei, de talie mare, un caine dragalas si afectuos, un confident si, uneori, un salvator.

| Neb1 a răspuns:

Husky ar fi bun iar daca vrei un caine de familie un labrador ar fi cel mai potrivit.

| rudfy a răspuns:

Pai vrei un caine destept, puternic si iubitor cu siguranta labrador! e foarte destept si ascultator si in plus e foaaarte pufos si dragut. dobermanul este intr-adevar agresiv deci boxerul ar fi o alegere mai buna dar totusi imi mentin ideea cu labradorul pentru ca merita, am si eu 2 si sunt perfecti latra la persoanele necunoscute dar nu stiu parca simte daca eu cunosc aceea persoana e cu siguranta destept! sper ca te-am ajutat happy

| ChristianT explică:

Deci vreau un caine de familie dar si de paza(adica putin mai rau). In general imi plac caini musculosi si care nu prea lasa par.

| shineeshadow a răspuns:

Iti poti lua un Golden Retriever.
Este un caine foarte bland si deloc agresiv.
Se poate lasa in preajma copiilor si sunt foarte sigura ca se va intelege cu shitzul tau.
Intra pe acest site ca sa-i ii vezi cum arata sunt bej si buni de paza.
http://www.google.ro/......tp?/search
Sper ca te-am ajutat!:)

| denis1999 a răspuns:

Boxer-ul este o alegre foarte buna daca vrei un caine de paza si apropriat de familie. Dar daca ar fi sa aleg pentru mine, mi-as lua caine lup.Si stai linistit daca cainele care ti-l vei lua se va imprieteni de mik cu catelul care il mai ai de rasa, nu se va intampla nimic rau! Sper ca ti-am fost de ajutor... Baftaa! happy