| Praline a întrebat:

Am un catel, un labrador si are cam 2 luni jumate. Am incercat sa il dresez, incepand cu acele comenzi simple, insa e foarte neascultator si jucaus. Nu vrea si pace. Cum sa il conving sau cum sa il determin sa ma asculte? E clar pus pe joaca tot timpulhappy

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum sa il conving sau cum sa il determin sa ma asculte?"

răbdare, exersare, recompense

| Felys a răspuns:

E prea mic la 2 luni, e un bebelus, nu poate fi dresat atat de curand

| Eireann a răspuns:

E prea mic la 2 luni jumate sa invete ceva. In termeni de oameni e ca si cum ai vrea sa inveti un copil de 2 ani sa conjuge verbe. Deocamdata poti sa il inveti care este numele lui si sa vina cand il strigi, care e locul lui ( unde are un culcus sau o paturica), eventual sa mearga in lesa. Lasa-l cu comenzile deocamdata, joaca-te cu el, ataseaza-te de el si el de tine.