| SaschaM a întrebat:

Am un motan si azi am adus inca unul. Amandoi sunt necastrati. Al meu nu si-a marcat niciodata teritoriul (nu a stropit). S-au vazut o data si s-au sasait. Cum sa fac sa-i obisnuiesc unul cu altul si sa nu se bata?

Răspuns Câştigător
| bacteria a răspuns:

Trebuia sa ii pui sa faca cunostinta in teritoriu neutru (gen baie). Dar inainte de asta, cel mai bine ar fi fost sa-i lasi in incaperi separate cateva zile, ca sa se obisnuiasca cu mirosul celuilalt animal. Apoi trebuia sa incerci tehnica urmatoare : pui mancare buna ( gen pliculete) la fiecare intr-un recipient, la cel putin 1m de o usa, usa fiind inchisa intre ei. Apoi, (ei mancand), deschizi usor usa. Daca cei doi continua sa manance, desi s-au vazut, e de bine, s-au obisnuit unul cu celalalt. Daca unul din doi se opreste sau arata semne de ostilitate, inchide usa la loc si mai incearca acelasi lucru in ziua urmatoare. Apoi, oricum se vor bate o perioada ca sa se stabileasca ierarhia. Evita totusi la inceput sa-i lasi impreuna cand nu esti acasa.

| SaschaM explică (pentru bacteria):

Oh, multumesc mult. O sa incerc faza cu mancarea. Intalnirea lor a fost mai ciudata... cel nou a dormit toata ziua si cel vechi venea, se uita putin si fugea sad a simtit ca i s-a invadat teritoriul si chestia e ca... nici n-a mai vazut vreo alta pisica in viata lui. Si cand s-au vazut amandoi treji s-au hasait putin dar au si stat amandoi cuminti in aceeasi incapere. Abia astept sa se joace impreuna! big grin

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa ii lasi in pace. Nu ii forta cu nimic. Ei se vor studia reciproc, cu timpul, in ritmul lor si vor ajunge sa se imprieteneasca. Insa va dura o saptamana, doua.

| Crucified a răspuns:

Lasă-i în pace, se vor obişnui ei cu timpul...

| karsivan a răspuns:

Rabdare, rabdare pana cel strain ia mirosul casei, o sa existe si mici incaierari, i-ti urez succes.

| Mymiii a răspuns:

Tu nu prea poti face nimic, totul vine de la sine. Lor le trebuie ceva timp ca sa se obinuiasca unul cu compania celuilalt.

| justme2846 a răspuns:

Le poti pune mancarea unul langa altul astfel poti observa daca ii deranjeaza sau daca fura unul de la altul te poti juca cu amandoi odata folosind o jucarie si cu timpul se vor obisnui nu vor mai avea nici o problema