| acocolina a întrebat:

Am un perus care are gusa foarte umflata si continutul pastos. De trei saptamani a slabit foarte mult. Nu mai poate zbura nici macar pana la colivie. Am fost si la medicul veterinar. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog ajutati-ma! Va multumesc!

2 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Si eu un perus fetita in varsta de 3 ani.al meu are obiceiul a se "unfle" cu boabe si apoi ce baga in gura jumate le scuipa. daca se indoapa asa si nu scuipa trebuie sa ii atrag eu atentia cu ceva pentru ca ea le inghite pe toate si nici nu le da cojile jos si se poate ineca.pai nu stiu. poate si la tau a patit la fel. unii papagali sunt fff zgarciti si isi indoapa gura cu mancare. acum depinde si ce ti-a zis medicul. dar cel mai concret asta ar fi:s-a inecat si acum nu mai poate manca si de aceea a slabit, iar un papagal nehranit bine nu zboara prea bine mai ales unul mic asa ca perusul.nu stiu ce ai putea face, perusul fiind mic, nu-i poti deschide gura cu forta caci il poti rani ff usor, nu-i poti da in gura nimic cu forta. cel mai bine ar fi sa-i dai niste nisip special si multa apa. pune-i la dispozitie mai multa apa si nisip, mai putina mancare, dcan u merge in 3-4 zile, nu stiu ce ai mai putea face pentru el.imi pare sincer rau!

| Girea_Cristina_1992 a răspuns:

Asa a fost si perusu meu, i-am dat nisip cumparat pentru perus chiar in momentul asta sper sa isi revina.