| georgiana777 a întrebat:

am un perus si nu stiu de ce regurgiteaza mancarea la oglinda pe care o are in colivie. daca poate cineva sa-mi spuna de ce?!

Răspuns Câştigător
| Andr3 a răspuns:

Si perusul meu mai facea asa uneori cand era mai mic.Probabil se simte singur si crede ca cel din oglinda este un alt papagal.De asta se pun oglinzi in colivie, pentru ca ei iubesc oglinzile si iubesc sa se priveasca acolo, crezand ca este un alt papagal acolo.Nu e nimic grav, daca iti faci griji cumpara-i pereche dar ai grija sa nu se bata intre ei.De murit nu moarewinking al meu e f vioi si mereu ciripeste si vorbeste, insa trebuie sa stai cu el, sa ii acorzi si lui timp, sa ii dai drumul intr-o camera uneori, sa nu il lasi singur mereu

1 răspuns:
| JammyBrooks a răspuns:

Perusul tau se simte singur si s-a "indragostit" de oglinda.crede ca acolo e o partenera si vrea sa o hraneasca.te-as sfatui sa ii cumperi cel mai rapid o partenera ca altfel poate muri de singuratate.