| Forev3rAlone a întrebat:

va rog sa ma ajutati!

Am un papagal, perus, si astazi a fost foarte agitat si inca este.Se tot agita prin colivie, parca ar vrea sa iasa, e si foarte slabit, nu prea mananca, face moale, si e foarte. pufos ca sa zic asa.I-am dat drumul, dar se cam loveste de pereti de obiecte, nu are control, asa ca l-am bagat inapoi in cusca.Credeam ca e doar jucaus azi, dar imi e frica..Nu are aproape deloc putere, nu prea poate sta..sta pe oglinda, si la un moment dat isi pierde echilibrul si cade, si isi revine foarte greu..Se urca pe toti peretii coliviei, nu e nimeni si nimic ce l-ar putea speria in preajma, dar la un moment dat sare in celalat colt al coliviei de parca l-ar fi speriat ceva. Face asta incontinuu de dimineata, nu stiu cum sa il calmez, la cat de agitat e, in noaptea asta moate muri, avea o scarita cu oglinda in colivie, i-am scos-o pentru ca si-a bagat capul intre trepte..Nu stiu ce sa fac, imi este foarte frica pentru el, il am de cativa ani, am mai pierdut un papagal, nu vreau sa-l pierd si pe el.E prima oara cand face asa, parca ar fi posedat..Nici la veterinar nu-l pot duce ca e Craciunul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am luat acest paragraf de pe un ste, poate te ajuta cu ceva:

"Perusul dumneavoastra are nevoie de 10 -12 ore de somn. Daca nu beneficiaza de aceasta perioada de odihna devine agitat. Daca nu doarme 10 ore, o data la doua zile nu apar probleme de comportament dar ganditi-va ce agitati sunteti cand nu dormiti cateva nopti. Acelasi lucru se intampla si la perusul dumneavoastra. Pentru a-i ajuta sa doarma este indicat sa le acoperiti colivia cu un prosop suficient de mare incat sa puteti impaturii toata colivia, sau cu un cearcaf, astfel incat sa fie intuneric atat noaptea cat si dimineata deoarece la prima raza de soare perusii se vor trezi.

Daca perusul are "frica" de noapte (zboara isteric prin cusca, tipa noapte) dezveliti colivia, aprindeti o lumina si vorbiti cu el pana se calmeaza. Tine-ti minte ca perusii sunt animale preventive in salbaticie si sperie repede din motive intemeiate."

Incearca sa aplici aceste metode si anunta-ma cum functioneaza. Secretul este sa nu te panichezi. Succes, si Sarbatori fericite happy

1 răspuns:
| anibanani145 a răspuns:

Pune-i o patura deasupra coliviei si el va adormii daca tot este agitat are varicela sa nu il scoti in frig sa stea intr-unloc potrivit ..am avut si eu un perus dar a murit din cauza varicelei. dupa sarbatori sa il duci la veterinar