| anonim_4396 a întrebat:

Am un pisoi! E motanel si bineinteles ca este cel mai frumos pisoi din lume, pentru ca este al meu! big grin
Toate bune si frumoase, nu-i lipseste nimic, este hranit bine, vaccinat, i-am luat si jucarii ( pentru ca e tare jucaus), insa intampinam doua probleme diferite:
1. E indragostit de florile de apartament! Le devoreaza si scoate pamantul din ghiveci! Toate astea se intampla noaptea, cand eu dorm! Heeelp, ce sa fac? Nu as vrea sa renunt la flori.
Ce pot face ca sa nu se mai apropie de ele? Sau de pamant...
2. Cum spuneam, este hranit bine. De multe ori gatesc pentru el, special! De cate ori ii dau sa manance hrana umeda pentru pisici, cumparata din comert...ii este rau! E deranjat la stomac, diaree si cred, se deshidrateaza, pentru ca adoarme cu limba scoasa! De ce ar avea asemenea reactii la mancarea umeda, la conserva, din comert?

Răspuns Câştigător
| Claudiiiaa a răspuns:

Problema nu este foamea, ci lipsa de activitate, chiar daca are jucarii, se plictiseste de ele si plantele sunt o varianta mai amuzanta happy, asa faceau si pisicile mele, cumpara niste "iarba pisicii", este buna pentru digestie, stomac, si poate sa se si joace cu ea, dar tot nu o sa renunte la plante, singura ta varianta in legatura cu asta e sa muti plantele, acum cu privire la mancare, nu este cauza indgestiilor, si nu este deshidratat, sunt multe pisici care dorm cu limba scoasa laughing, sa nu folosesti whiskas sau friskies! este ca un fast-food pentru pisici, are multa aroma, ceea ce il face gustos, dar nu e deloc sanatos, ii face rau la ficat.Trebuie sa actionezi rapid cat e mic, incearca sa ii dai mancare facuta in casa. orice fel de mancare uscata speciala din comert ii da dependenta! peste cateva luni nu o sa mai manance altceva, nu ii afecteaza foarte mult sanatatea, plicuri si conserve poti sa ii iei, dar mancare uscata mai putin, iti zic din proprie experienta, cand pisica mea era mica o rasfatam cu toate mancarurile din comert posibile, acum are un an, e foarte slaba, e sanatoasa, dar nu mai mananca altceva, si chiar imi pare rau ca s-a ajuns la asta, acum ma chinui sa ii dau orice mancare, mananca foarte putin, acesta este efectul boabelor uscate.deci concluzia...da-i cat mai putine bobite si du plantele intr-o camera in care nu are acces happy, sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca nu-i mancarea lui normala. El este un animal carnivor. Cauta iarba ca sa-si regleze problemele cu stomacul. Acele mancaruri din comert sunt cu chimicale in ele. Pisicile ca si cainii sunt animale are trebuie sa stea mult pe afara nu in casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. pune niste cartoane in jurul florii sa acopere pamantul, le ridici doar cand pui apa. la mine a functionat si sa dezvatat de scos pamantul din ghiveci.

2. intreaba medicul veterinar, e posibil sa aiba vreo problema la stomac. eventual schimba felul de mancare

| XxBlueRosexX a răspuns:

Nu ii mai da mancare de pisici cumparate pentru ca ii face rau sunt pline de chimicale in ele si poate avea o alergie la ea...mai bine gateste tu si nu ii da oase de pui pentru ca ii perforeaza intestinul...la pisica mea i s-a intamplat si a trebuit sa fie operata si de etunci nu ii mai dau nici carne de pui doar cateva bucatele de piept cateodata, gateste-i orice si ceva carnita cu legume morcovi sau mazare cubulete mici sau razuitehappy