| manuelaaa a întrebat:

E bine sa ii dai unui caine doar hrana umeda(conserva pedigree), sau ii trebuie si ceva tare? funda!

Răspuns Câştigător
| Alin_6165 a răspuns:

Pai in primul rand depinde de varsta cainelui dar daca a ajuns la o varsta medie este recomandat sa il hranesti din cand in cand si cu acele pernite pentru caini sau alta mancaruri "tari". Asta pentru sanatatea stomacului lor, pentru a-i ajuta sa invete sa digere orice fel de mancare si nu in ultimul rand pentru sanatatea dintilor sai. Funda?big grin

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este bine sa-i dai ceva de ros ca in felul asta se "spala pe dinti", indeparteaza tartrul. Nu cred ca daca ii dai numai hrana umeda are vreo influenta negativa asupra aparatului digestiv, mai degraba ar fi invers, hrana uscata sa duca la deranjamente. Lasa-l sa mance si altele, daca manca de exemplu fructe sau iarba, ajuta la digestie.

| zdrangoi a răspuns:

E bine sa-i alternezi alimentatia.
chiar si cu mancare gatita.
tu daca ai manca acelasi lucru zilnic ti-ar place?

| AlexyaLove a răspuns:

Normal ca ii trebuie si hrana uscata.cel mai simplu mergi la petshop, si intreaba vanzatoarea,ea iti va spune cum trebuie hranit,in functie de rasa, telie, varsta.Ai putea incerca si cateva retete de casa...pentru toti cainii, recomandate de veterinar:1.Paste fainoase(macaroane-contin o multime de fibre)fierte,amsetecate cu morcov fiert si carnita fiarta(de peste, vita sau pui), poti inceca reteta si cu orez in loc de paste.2. Fulgi de porumb amestecati cu iaurt si o banana pasata.3.Macaroane sau orez fiert,amestecat cu carnita fiarta,ou fiert si branza dulce. Evita sa ii dai paine sau cartofi,sunt foarte greu de digerat, nu ii da lapte de vaca si nici oase de pui, ii pot perfora stomacul.In schimb mai da.i din cand in cand cate un os,ori cumparat de la petshop, ori ii dai tu oase de vita fierte, pentru ai antrena dintii si in plus oasele au calciu.si inca un pont,dupa ce folosesti ouale,pune coaja la uscat,iar apoi o pisezi foarte bine pana obtii un praf(acel praf este calciu) si il amesteci il pui in mancare de doua ori pe saptamana. Daca ii plac legumele fierte e foarte bine, poti incerca broccoli, gulii etc.Astfel reusesti sa ii oferi un stil de viata sanatos.Dar sa nu uiti sa ii pui la dispozitie apa proaspata de cate ori este nevoie si sa nu uiti nici de miscarea de care are nevoie zilnic pentru dezvoltarea muschilor(plimbari,alergare dimineata si poti sa ii pui in curte, sau intr.un spatiu deschis ceva obstacole peste care sa sara, il ajuta foarte mult la mobilitate) sper ca te.am ajutat>

| venusdoom a răspuns:

De ex poti sa i dai oase. asigurate ca nu au carne pe ele

| FroddoLikesBlood a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa i dai si boabe pedigree, cainele trebuie sa roada ceva.Parerea mea.

| Maruu a răspuns:

Nu e bine, gustarea umeda ii face viermi in stomac. Trebuie sa ii dai bobite tari. :] Funda?

| tvictory68 a răspuns:

Dai orice, numai sa-i dai, nu este o regula fixa ce hrana ii trebuie ciinelui.

| talentul a răspuns:

Nu cel mai bine este sai dai boabe, si din cind in cind sa ii mai dai si mincade umedawinkingpoti sa i iei si oase de plasticpt a-si forma dintii funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic daca catelul tau va minca numai minkare umeda, era mai rau daca ii dadeai numai uscata.

| xCatastrophe a răspuns:

Nu cred ca, conteaza starea hranii daca ii tine de foame si il dezvolta normal, deci nu are nimic daca e moale. Da`i si un os sau asa ceva nu strica`!

| alexmarian08 a răspuns:

Nu nu e bine sai dai numai hrana umeda dai si hrana umeda si ceva uscat mai tare nu numia hrana umedea

| yust3yboss a răspuns:

Pai in primul rand hrana uscata e cea mai buna pedigree ceape denta stix dentafres etc. hrana umeda ii face viermi in stomac cateodata ii dai si hrana umeda daca te asculta ca o recompensa desigur nu in exces dar cel mai bine e sai iei pedigree am si eu un caine si ii iau pedigree si se simte diferenta fata de mancarea de casa si pedigree (uscate) si in plus eu l-am dresat cand facea ceva bine primea o caramea ceva dulce {scofeturi} si cainele meu nu statea singur in casa dar cand am vazut ca nu sta o lasam acasa si ii dadea denta stix sau denta fres mamaaa ce se mai bucura si asa am invatat-o noroc cu catelul tau! bft{bafta}