| Siracuzia a întrebat:

Am un porumbel mic pui azi l-am luat de afara din frig i-am dat apa cu seringa fortat dar a scuipat-o.Nu mananca, nu bea are o rana la picior ce sa ma fac? Poate nu va supravietui in aceasta noapte isi lasa capul pe spate nu stiu ce sa fac. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci. Pana maine va muri.Nu te atasa de el.

8 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna AnaMariaPink,
Desigur, ideea cu veterinarul e intotdeauna bine venita dar tu vrei sa faci ceva ca sa traiasca in noaptea asta. Din cate imi dau eu seama, iti zic direct ca eu cred ca porumbelul este bolnav si cum poate nu si-a mai vazut parintii de ceva timp e infomentat. Daca mamica nu a stat langa pui atunci nu prea sunt sanse pentru el sa supravietuiasca. Ii poate fi foame si tu va trebui sa ii dai ceva de mancare de cateva ori pe zi, mancare maruntita, rame maruntite sau viermisori foarte mici.
Clinicile veterinare nu prea treateaza porumbei. Sunt unii care intr-adevar fac asta si nici nu avem ce sa le dam porumbeilor mai ales daca au varste fragede ca a tau. Sunt cateva medicamente impotriva parazitiilor si a bolilor doar pentru porumbeii maturi. Daca ii dai asa ceva unui porumbel mic il pui pe spate si nu putem face nimic pentru el. Desi ar parea ceva ciudat, poti sa incerci sa cumperi viermisori mici (vii) pentru pesti si sa ii dai porumbelului; asta daca va supravietui la noapte fara mancare. Poti sa incerci si cu miez de paine muiat in apa dar nu il forta. Pune-l intr-un cosulet mic in care sa fie ceva carpe sau batiste.
Cam atat te pot eu sfatui. O seara placuta. Sper ca porumbelul sa traiasca.
Pa, pa

| DoarOana a răspuns:

Revin cu inca ceva sfaturi. Nu il forta sa bea apa. Nu cred ca e inca deshidratat. Porumbelul isi ia nutrientii si ceva lichide din viermisori. Cred ca e destul ca ai incercat sa ii dai putina apa.
Legat de rana la picior: inmoaie putina vata in apa oxigenata si freaca usor zona unde se afla rana. Te sfatuiesc sa dai peste un loc doar o singura data pentru ca rana va face spume si il va arde putin de tot la picior. In niciun caz nu ar trebui sa folosesti spirt sau orice alt alcool pentru ca e un animal plapand si nu ar suporta arsuri si dureri asa de mari.
pa, pa

| UnicornsAreLove a răspuns:

Cred ca cere de mancare ce mananca ei.Mai bine are fi sa fugi cu el la veterinar sau o farmacie repede pana nu moare!

| Siracuzia explică:

A murit aseara la ora 10:00.Nu a reusit sa spuravietuiasca saracutul.

| oOInYourDreamsOo a răspuns:

Cand un animal isi lasa capul pe spate, el arata ca este bolnav, ca nu se simte bine.Nu trebuie, sub nicio forma sa il lasi sa isi tina capul asa. Ridicai-l si pune-i-l in pozitia corecta. Pentru a-l verifica ( poate avea boli care nu se vad fara un control la veterinar) du-l la veterinar, o sa ii palpeze gatul, o sa vada daca ii sunt rupte aripile, ii va vindeca piciorul si iti va spune ceea ce trebuie sa faci pentru a-i face traiul cat mai bun.DU-L LA MEDIC!

| alexa1898 a răspuns:

Ai un veterinar la tine in zona? Du-o repede acolo sau daca nu, el/ea e foarte speriat/a. Lasal singur jumatate de ora si pune langa ea un vas micut cu apa si unul cu mancare (frimituri de paine, poate) si ea o sa manance singura. Repet - presupun ca in preajma oamenilor e foarte speriata si poate de aceea nu a vrut sa manance. Daca o sa se linisteasca o sa si manance. Daca o sa stai numai prin preajma ei nu o sa rezolvi nimic. Cat despre rana de la picior te sfatuiesc sa o cureti si sa o bandajezi cumva sa nu se infecteze. Probabil a fost ranit de o pisica si presupun ca a stat si pe jos dupa ce a catapat rana, iar asta inseamna ca e si infectata. Mult Noroc!

| alexa1898 a răspuns:

Las-o singura intr-o camera langa un vas cu apa si unul cu mancare fiindca nu mananca pentru ca e probabil speriata in preajma oamenilor. Incearca sa ii dezinfectezi rana si sa o bandajezi ca sa nu se infecteze din nou. Sau daca ai un veterinar in apropierea casei, duo acolo si se vor ocupa medicii de ea...

| sunsolaris2002 a răspuns:

Ai grija cu ologeala. Multi o confunda cu alte boli, chiar paralizie.

Noi nu putem sa le oferim ce le ofera mama lor cand le mesteca

mancarea in cioc, o amesteca cu saliva ei.Si ii aduce, nu doar

seminte, ci si insecte, etc. Ce gaseste., care ii salvam, le

putem da doar diverse grane.

Al meu, cand l-am adus acasa (era cazut din cuib, bine mancat-a

facu mult caca, si zvelt, energic; deci mancase bine pana

atunci). Dupa un timp de stat la mine si hranit numai cu mei,

orez, malai, nu mai statea in picioare. Schiopata de un picior

si statea mai mult jos.

Veterinaul mi-a spus ca este o ologeala, o lipsa de vitamine si

mi-a dat sa-i dau vitaminele AD3E (de la Pasteur este un flacon

de 50 ml) - pe care a zis sa il aplic asa: 2 ml din solutie ii

pun intr-o sticla de jumate de litru, cu apa. Amestec si ii dau

sa bea cu seringa cat poate. Eu i-am dat 2 ml de seringa, pe

gura, de 2-3 ori pe zi. Apoi arunci apa si a 2-a zi pui alta apa

cu 2 ml de solutie. A zis sa ii dau vreo 10 zile.

Acum e zvelt, vioi, cu mai mare pofta de mancare si merge, sta

in picioare si pe bara.