| iulia_9095 a întrebat:

Am un pui de ciobanesc german si o tin in casa(are aproape 3 luni), m-ati putea ajuta cu pareri in legatura cum s-o dresez si cum s-o invat sa se duca intr-un loc sa-si faca nevoile. Ce ar trebui sa improvizez sa-si faca nevoile? multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sabiina a răspuns:

Ca s`o dresezi [trucuri] uita`te pe youtube.http://www.youtube.com/watch?v=YMry7WpJVmc http://www.youtube.com/watch?v=j6meQTNHsTc&feature=relmfu http://www.youtube.com/watch?v=bM3WaKANM9c&feature=relmfu si mai vezi tu acolo la sugestii. Ca sa il inveti sa faca intr-un anumit loc, ia de la petshop un pampars pentru catei si pune`l ni locul ala. [Acel loc trebuie sa fie undeva pe parchet sau pe gresie, pe un balcon ceva in niciun caz pe covor. Si daca il inveti sa faca acolo, cu timpul poti sa iei pampersul. Dar cel mai bine ar fi sa-l scoti de 3-4 ori afara[cand e mic] si de 2 ori cand creste mare si sa-l inveti sa faca afara] Bafta cu catelul si sa ai grija de el sa creasca mare si frumos. te-am pupat :*

2 răspunsuri:
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Buna! Pai in duci undeva unde zici tu unde poate sa-si faca nevoile dupa zi de zi il duci tot acolo si el o sa se obisnuiasca cu timpul. Dar ai grija sa nu fie la o ora fixa adica sa nu-l invete cum ar fi ceasul este 3 tu trebuie sa-l duci la 6 si tot asa. Nu! trebuie sa-l inveti tu cum sti mai bine! Sa ai o zi frumoasa! Scuze ca am folosit prea mult adica, cum ar fi imi cer mii de scuze.

| Dariuca2000 a răspuns:

Buna! Daca vrei sa o dresezi ar fi bine sa incepi de acum pentru ca este forte mica si este mai usor de dresat.Ca sa o dresezi mai intai iei recompensea ei favorita si (de exemplu ) daca sta in fund ii zici sezi si ii dai recompensa, apoi mai faci asta de cateva ori(la fel si cu culcta ) si apoi o sa faca singura.In privinta cu facutul nevoilor pti sa ii pui o paturica (o cumperi de la farmacie sau din supermarket). Daca o sa faca pe ea o sa ii zici bravo si aopi ii dai o recompensa. Daca nu o sa faca poti sa ii iei un sprai de la magazin si intrebi vanzatoarele de sparei special de pulverizat undeva unde vrei sa isi faca nevoile. Sper ca ti-am fost de ajutor