| claudiuflorin a întrebat:

Am un catelusa ciobanesc german in varsta de doua luni si 8 zile. Cum o sa reusesc sa-l invat sa -si faca nevoile afara. Si cum sa-l educ sa fie agresiv cu oamenii rai. Cum sa-l dresez. Care e educatia necesara? Am incercat sa vorbesc cu catelusa sa-l mangai sa-l alint si sa-i spun sa nu faca nevoile in casa. dar degeaba nu am reusit tot asa face, face nevoile prin casa. il scot afara de trei ori pe zi. afara nu face pisu, dar in casa face. i-am explicat sa faca afara, nu in casa... va rog cineva sa ma ajute. Multumesc. ofer fundita.

Răspuns Câştigător
| Hanking a răspuns:

Pai ca sa dresezi un caine trebuie stapanul sa fie invatat si calculat... Daca vrei sa nu mai faca in casa da-i sa bea multa apa sau sa manance si lasa-l afara pana isi face nevoile. Cand il prinzi ca vrea sa isi faca nevoile in casa, il iei in brate frumos si il duci afara si se invata el ca ii intra in reflex. Daca vrei sa fie agresiv enerveaza-l (bine sa nu fii tu agresiv cu el), in lateral la burta are o parte de blana mai moale, trage-l de blana si el va incerca sa te muste sa te avertizeze sa nu-l mai tragi ...sunt multe cai de a-ti dresa cainele, dar cel mai bine e sa-l dai la dresat!

1 răspuns:
| deiu99 a răspuns:

Eu am un ciobanesc german de 2 ani si am dresat-o singur de la luna a 5-a ia niste carpe si joca-te cu ea de la un an poti fi mai sever ca sa fie mai agresiva invat-o de mica cum am mai spus joaca-te cu ea cu carpe enerveaz-o.