| Cristi_Nechitoi_1984 a întrebat:

Hey! As vrea sa imi cumpar un ciobanesc german si as vrea sa stiu daca poate fi tinut in casa si daca pot sa il invat sa isi faca nevoile undeva prin casa. Merge daca ii pun o cutie sau ceva?

FUNDA!

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ciobanescul german e caine, nu pisica, sa-si faca nevoile in cutie!
E un caine mare, foarte activ, pe care, se pare ca tu vrei sa-l tii inchis in casa cu zilele.
Mai bine-i dai cu ceva in cap sa moara repede; de ce sa-l chinui?
Daca tot ti-e lene sa scoti cainele la plimbare, mai bine ia-ti un pestisor. Numai, ai grija, sa-l pui in apa!

| neutrino a răspuns:

El poate fi tinut si-n casa, se va abisnui, dar va fi un animal chinuit. Acest animal este mare, are nevoie de mult spatiu de miscare, de alergare, de joaca, de ce vrei sa-i distrugi viata lui normala, numai spre binele si capriciul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa iti iei un caine ca sa il tii inchis in casa. Esti sadic sau ce? Un caine presupune responsabilitate mare. E ca un copil. Pe langa toata atentia pe care trebuie sa o acorzi in ceea ce priveste sanatatea (vaccin), hrana, joaca, scosul la plimbare este foarte important, are nevoie de miscare in aer liber fiindca un caine se imbolnaveste daca il tii inchis in casa. Mai bine nu iti mai lua un caine. Ia ceva de crescut in acvariu sau in colivie asa nu o sa ai prea multe griji.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Un caine nu poate sa stea doar in casa, Doamne fereste ce intrebare...incearca sa stai si tu doar in casa si atunci o sa aflii raspunsul la intrebarea ta.
Un caine trebuie scos de 5-6 ori afara (cand e pui) si de 3-4 ori (cand e adult). Tu chiar vrei sa isi faca un ciobanesc german nevoile in casa? Tu iti da-i seama ceea ce doresti tu? Chiar si pisicile ies afara, mai ales cainii. Eu imi scot pisoca cu lesa si nu sunt sinura. Nu il mai cimpara, cumpara-ti un hamster, el o sa stea doar in cusca.

| Cristi_Nechitoi_1984 explică:

Eu ma refeream daca poate sa doarma in casa sau de-astea normal ca stiu ca trebuie scos si afara

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns:

Il poti tine in casa, trebuie sa il si plimbi, un pic mai mult......ideea e ca atunci cand ii dai sa manance, la final, sa il inchizi 10/30 de minute intr un singur loc, apoi sa il duci la asazisa cutie, unde el va fi nevoit sa isi faca nevoile...

| merymaria a răspuns:

Da..il poti tine in casa.Si eu unul, si incepe sa alerge in cerc cand vrea la baie.

| Robu_Dima_1994 a răspuns:

Nuuuu sigur nu, daca aveai un trotter poate, dar un ciobanesc nu prea, nu este la fel de inteligent ca alte specii.