| zkyxcsdhgfsadj a întrebat:

Amun papagal de rasa perus vreau sa stiu daca el vorbeste sau nu, are 3 luni jumate

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Nu stiu ce inseamna pentru tine a vorbi papagalul.
Papagalii imita, nu vorbesc, nu au mentalitatea de a vorbi in limba nostra, cominica doar in limba lor, Ei nu inteleg cuvintele noastre, pur si simplu le imita.
Deci daca ii spui la papagalul tau de 10000000 de ori un cuvant in cateva zile/saptamani/luni, o sa ti-l imite, de obicei ei imita mult melodiile.
Exista un papagal, papagalul jako ( sau papagalul gri african ) care are o inteligenta ca unui copil de 5 ani, deci el nu doar o sa iti imite cuvintele, el se si intelege si poate sa iti dea si replici, asta daca il invezi, dar invatat nu gluma ca la scoala ( 3-4 ore pe zi de repetare de cuvinte).