| Helpmeforfree a întrebat:

Ce trebuie sa stiu daca vreau sa imi iau un papagal? Perus mai exact happy

Răspuns Câştigător
| RorySan a răspuns:

Pai...
Normal ca trebuie sa faci curat.
Am citit pe un site ca trebuie sa doarma 10-12 ore altfel devine foarte agitat.
Cand il pui la somn sau ceva de geul sa ii acoperi colivia pentru a fi intuneric.
Fiind pasari foarte vioaie si active, perusii au nevoie de o colivie cat mai spatioasa. In colivie, trebuie sa existe cat mai mult suporturi pe care sa se poata catara si odihni. Colivia trebuie sa aiba minimum 35 cm pe lungime, 20 cm latime si cel putin 40 cm inaltime. Orice dimensiune mai mica va fi in defavoarea locatarului.

Asa ca iti urez bafta!

Dar cel mai bine citeste pe acest site te va ajuta foarte mult

http://www.zooland.ro/perusii-informatii-generale-1149

2 răspunsuri:
| AndyAndrey01 a răspuns:

Sa faci curat dupa el si sa ii iei pereche( neaparat trebuie sa fie femela ca daca e mascul cu mascul se bat intre ei pana moare unu si un mascul sau o femela nu trebuie sa fie singur/a niciodata ca pana la urma poate sa moara de singuratate... si daca vrei ii mai poti da drumu uneori din cusca

| AndyAndrey01 a răspuns:

P.s: rareori sunt cazuri in care un papagal sta singur, am eu un prieten care are doar un papagal si nu a patit nmc pana acum