| Laurosa a întrebat:

Are ceva dacă pisica mea mi-a băut din bolul cu cereale și lapte, laptele? Nu am fost atenta 2 sec și când m-am întors am văzut-o la bol

11 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Lactoza nu face bine pisicilor, stomacul lor nu tolereaza lactoza, dar daca a baut putin nu e grav, si pisica mea a facut la fel.
https://intreabaveterinarul.ro/sfaturi-utile/poate-pisica-mea-sa-bea-lapte/

| Laurosa explică (pentru Werrich):

Multumesc

| DarthNiger a răspuns:

Daca e lapte degresat atunci nu o sa aiba nicio problema, laptele gras dauneaza pisicilor in general.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Werrich):

Generalizezi serios un caz particular, ca sa nu tolereze lactoza TREBUIE sa aiba o conditie numita "intoleranta la lactoza" lucru care exista si la oameni dar este destul de rara, altfel nu ar fi lapte pe rafturi

in plus si tu si cine a intrebat FOR THE LOVE OF GOD, marea majoritate a mamiferelor, inclusiv pisicile, isi hranesc puii cu lapte, pana la o anumita varsta, dar totusi unii isi fac griji, iar altii spun din prima ca nu e bun... GEEEEEEEZAZ!

| AndrElle a răspuns:

Nu. Îți îngrijești pisica, trebuie sa fie curata că și tine. Îi arăți unde-i mâncarea și altă dată să nu se mai întâmple.

| darrio2007 a răspuns:

Si iti pare rau? Nu ti-ai supravegheat bolul.

| Eireann a răspuns (pentru Zuzu1991):

Si marea majoritate a mamiferelor devin intolerante la lactoza dupa intarcare.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Eireann):

Daaaaaaa, cum zici tu
am vazut de sute de ori pisici mancand lapte, si miorlaind de placere, iar dupa aia nu au avut nici pe dracu', dar tu generalizezi la toate animalele o conditie medicala care e o exceptie absoluta si apare foarte rar

ai un link? sau ti-a venit tie pe chelie in dimineata asta, ca doar e frumos afara big grin

| Eireann a răspuns (pentru Zuzu1991):

Https://ro.socmedarch.org/......70884-6749
Si asta care explica Mai detaliat.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Eireann):

Ok, interesant, nu stiam asta si mi s-a parut incredibil, insa acum te cred si chiar e interesant