| 00dey a întrebat:

Are cineva idee cum s-o dovedit ca, cainii vad alb-negru?hee hee

Răspuns Câştigător
| Zale6 a răspuns:

I au pus la semafor

8 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Retina, zona ochiului responsabila pentru receptionarea luminii si formarea imaginii, este alcatuita din doua tipuri de celule: cu conuri si bastonase.
Celulele cu conuri sunt responsabile de vederea colorata, iar cainii prezinta un numar mic de celule conuri in comparatie cu omul.
Dar ia aminte! Nimeni nu stie exact cum vede un caine.

| Niiiicu a răspuns:

Nu cunoscbig grinlaughing

| d33adhya88 a răspuns:

Cainii tind sa fie prezbiti (nu vad bine de aproape) din cauza ca au muschii ochilor foarte slabi, insa vad color intr-o anumita masura, insa nu culori la fel de clare cum vedem noi. Deci nu vad alb-negru, vad putin colorat, foarte putine culori! Ei au mirosul si auzul foarte dezvoltat, la capitolul vaz nu stau prea bine, zic! happy

| totElodia a răspuns (pentru d33adhya88):

"Muschii ochilor foarte slabi"? WTF? De unde ai luat asta; desene animate?! Cainii vad in mare parte alb-negru, dar pot distinge si cateva culori, insa nu la fel de luminoase si intense ca noi. Explicatia nu consta in "muschii ochilor" ci in cortexul cerebral, pentru ca, pe langa numeroasele lui functii, se mai ocupa si de perceptia culorilor...

| argo a răspuns:

Am citit mai demult ca au facut un studiu acuma cat de cat mai recent cu caini dresati.
Le-au pus in fata 3 planse cu culori, doua de aceiasi culoare si una diferita si cainele sa aleaga culoarea diferita.
Vreau sa zic a 3-a diferita in nuanta.
Cica vad pe galben, gri si albastru si nuantele la astea...

| BUDOKAI a răspuns:

Nu stiu da... mi-ar placea o fundita http://assetsro.tpu.ro/design/images/emoticons/71.gif?

| Asy3 a răspuns:

Nu cred asta.

| danidanialex a răspuns:

Aici gasesti raspunsul la intrebarea ta http://thebark.com/content/what-colors-do-dogs-see Este un articol realizat in urma unei documentari atente.