| Anne0510 a întrebat:

Este adevarat ca animalele (in special cainii) vad alb-negru?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Cainii vad in mare parte alb-negru, dar pot distinge si cateva culori ( albastru, galben, griu ).

http://www.blog.petz.ro/cum-vad-cateii-lumea-alb-negru-sau-color/

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Unele da, altele percep câteva nuanţe.

| pwp a răspuns:

Din cate stiu eu cainii vad color.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da sunt animale care vad alb- negru.De exemplu bufnitele sunt singurele pasari care vad culoarea albastru, si mai sunt animale care disting doar anumite culori.

http://www.ecomagazin.ro/lumea-vazuta-prin-ochii-animalelor/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer,habar-n-am,doar nu sunt caine ca sa stiu laughing.

| byeddy a răspuns:

Da,asa se zice

| xlovekiss a răspuns:

Da cainii da...dar nu toate animalele... pisica nu vede alb-negru dar nici nu percepe culorile ca si noi. Abia la 4 saptamani incep sa distinga mai bine culorile.

| arminaaaa a răspuns:

Numai ei stiu