| Ilovedogs23 a întrebat:

As avea o întrebare. Nimfele cat de mult si cat timp durează sa le investi sa vorbească si sa stea pe deget sau mana? As vrea sa mi cumpăr una dar vreau sa stiu in cat timp invata sa stea pa deget ca nu vreau sa o tin numai in cusca!?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nimfele?
Cind dai de una, sa ma anunti si pe mine!
Iar daca vezi vreuna ca sta pe deget, neaparat sa ma cauti!
happy happy

| Ilovedogs23 explică (pentru cristi202):

Adica nimfele nu stau pe DEGET sau ce ai vrut sa spui?

| cristi202 a răspuns (pentru Ilovedogs23):

Hai sa definim intii ce e aia nimfa. Ai primit deja o definitie aici.
Ai vazut tu vreuna vreodata? Nu merg mai departe la cum stau sau unde stau. Hai sa rezolvam intii chestia asta, ai vazut vreuna?

| ziftode a răspuns:

Citat din wikipedia:

"Nimfele sunt genii ale naturii, pe care cei vechi și le închipuiau ca pe niște fecioare tinere și frumoase."

deci, de unde cumperi tu fecioare tinere si frumoase care sa stea pe deget sau mana?

| Ilovedogs23 explică (pentru ziftode):

Adica Nimfele nu stau pe deget?

| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Știu că mesajul a fost postat cu cinci zile în urmă, dar aș vrea să lămurim câte ceva :
1) Pentru utilizatori care au răspuns : Săracul om se referea la papagalul nimfă, nu la creaturi mitologice :"). Sincer ma amuzat confuzia.
2) Pentru cel ce a pus întrebarea : Depinde foarte mult de nimfă și de comportamentul celui ce o cumpără. În funcție de asta dresajul poate dura de la câteva săptămâni, la câțiva ani (ori niciodată). Ca orice pasăre, nimfa va fi speriată și nu te va accepta din prima, precum un cățel sau pisică, va trebui să ai multă răbdare, să nu o prinzi dacă nu este absolut necesar și să stai mult timp cu ea. Vei avea de lucru dar crede-mă va merita, îți vei face un prieten pe viață (sau până o muri). Important este să îi dai drumul din cușcă! Libertatea este cel mai de preț lucru pentru o pasăre! Nu contează dacă nu este încă îmblânzită, va intra oricum singură când i se va face foame. Desigur, trebuie să o lași o săptămână, două să se acomodeze, timp în care va trebui să stai mult lângă cușca ei, vorbind încet și calm, fără să bagi mâna decât dacă vrei să îi schimbi apa sau mâncarea. Apoi vei începe dresajul : prima oară bagă un deget (retragel dacă o sperie sau înfurie) și încercă să îl duci cât de aproape te lasă (fără să o atingi), vei progresa câte puțin în fiecare zi până te va lăsa să o mângâi ușor pe piept. De acolo încearcă să o iei pe deget, apoi du-o la o altă bară și las-o să coboare, aratăi că nu vrei să faci ceva contra voinței ei. Legat de asta, la început, propabil va vrea să te ciupească, să nu retragi mâna (decât dacă e foarte pornită și te doare prea tare, dar atunci retragete încet) sau să țipi ori să încerci să te răzbuni, asta ori o va speria ori o va încuraja. Nu încerca să îi arăți că tu ești stăpânul, dar nu o lăsa nici pe ea să facă asta. Trebuie să fiți la același nivel. Mai departe sper să te decurci, eu am peruș și ți-am dat doar detaliile necesare îmbânziri oricărui papagal sau cele auzite de la prietena mea ce are tot nimfă. Apropo ai grijă la perdele, oglinzi, spațile dintre șifoniere și geamuri, pot reprezenta un pericol pentru micul înaripat. Succes cu nimfa (dacă te hotărăști să o iei)!

| Ilovedogs23 explică:

Adica nu potion sa legal inveti sa steam pe deget?