| dora321 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. Stiti cumva daca un betta poate traii singur intr-un acvariu tip bol? Sau ar fi mai bine sa iau un acvariu dreptunghiular si mai multe tipuri de pesti...si daca da care ar fi acele specii? Va rog sa imi raspundeti din propria experienta

Va multumesc mult!(funda celui mai bun raspuns)happy

Răspuns Câştigător
| Danipop a răspuns:

Betta Splendens poate supravietui fara probleme si intr-un bol, dar nu ii displac nici spatiile mai mari. Un acvariu de 10 litri ar fi, poate cea mai sigura optiune. Iar ca sa ii construiesti o casa placuta si pentru el si pentru tine, poti sa alegi un acvariu sub forma de bol, cu capac si neon. Filtrul si aeratorul nu trebuie sa fie foarte puternice, pentru ca Betta nu prea iubeste curentii. In schimb, acvariul fiind mic, va trebui sa-i schimbi apa destul de des, cel putin o data pe saptamana. Betta are nevoie de o apa linistita, dar si calda (24-30 grade), asa ca va avea nevoie de un incalzitor, mai ales pentru iarna.
Nu il va deranja daca ii pui doar apa si cateva pietricele de rau, dar cel mai bine se simte cand are si plante dupa care sa se ascunda. Asta inseamna ca vei avea nevoie de putin pietris in care sa isi prinda radacinile. Plante foarte usor de intretinut sunt cele din familia Bacopa, care au nevoie doar de lumina. Pentru un bol iti trebuie doar cateva fire, langa care poti pune o piatra decorativa mai mare sau o buturuga (se gaseste la pet shop). Daca alegi sa-i oferi pestisorului tau o casuta cu plante naturale, ai nevoie neaparat de un acvariu cu neon, altfel nu vor supravietui si se vor degrada, murdarind apa pestisorului.
Daca nu ai de gand sa inmultesti pesti, va trebui sa iei un singur mascul. Femelele sunt mai putin spectaculoase, cu inotatoare mici si culori mai sterse. Masculii au culori aprinse si inotatoare mari, voalate, pe care le «infoaie» atunci cand sunt nervosi sau agresivi. Betta nu este genul de peste social. Din contra, se spune ca atunci cand se intalnesc doi masculi, se bat pana cand moare unul din ei. Bafta!

4 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Betta mascul numai singur traieste.Nu tolereaza alte specii decat femela Betta.Si il poti pune si intr-un pahar sau borcan si tot supravietuieste.

| Ramona000 a răspuns:

Betta Splendens poate supravietui fara probleme si intr-un bol, dar nu ii displac nici spatiile mai mari. Un acvariu de 10 litri ar fi, poate cea mai sigura optiune. Iar ca sa ii construiesti o casa placuta si pentru el si pentru tine, poti sa alegi un acvariu sub forma de bol, cu capac si neon. Filtrul si aeratorul nu trebuie sa fie foarte puternice, pentru ca Betta nu prea iubeste curentii. In schimb, acvariul fiind mic, va trebui sa-i schimbi apa destul de des, cel putin o data pe saptamana. Betta are nevoie de o apa linistita, dar si calda (24-30 grade), asa ca va avea nevoie de un incalzitor, mai ales pentru iarna.
Nu il va deranja daca ii pui doar apa si cateva pietricele de rau, dar cel mai bine se simte cand are si plante dupa care sa se ascunda. Asta inseamna ca vei avea nevoie de putin pietris in care sa isi prinda radacinile. Plante foarte usor de intretinut sunt cele din familia Bacopa, care au nevoie doar de lumina. Pentru un bol iti trebuie doar cateva fire, langa care poti pune o piatra decorativa mai mare sau o buturuga (se gaseste la pet shop). Daca alegi sa-i oferi pestisorului tau o casuta cu plante naturale, ai nevoie neaparat de un acvariu cu neon, altfel nu vor supravietui si se vor degrada, murdarind apa pestisorului.
Daca nu ai de gand sa inmultesti pesti, va trebui sa iei un singur mascul. Femelele sunt mai putin spectaculoase, cu inotatoare mici si culori mai sterse. Masculii au culori aprinse si inotatoare mari, voalate, pe care le «infoaie» atunci cand sunt nervosi sau agresivi. Betta nu este genul de peste social. Din contra, se spune ca atunci cand se intalnesc doi masculi, se bat pana cand moare unul din ei. Bafta!

| dora321 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri...va doresc numai bine si mult succes in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza forma acvariului; pentru a trai, pestii au nevoie de oxigenarea apei, sint niste pompite speciale pentru acvariu.Asta in prima faza, te vor invata cei de la care cumperi pestisori si hrana.Numai bine.