| 95N a întrebat:

Dupa intrebarile mele anterioare stiti ca am un bol cu un Betta.Un coleg are un acvariu si vrea sa m-il dea.Problema e ca are pesti in el. Si parca nu vreau sa ii duc la petshop. Vreau sa il am pe pestele meu betta in acvariu.Dar... ideea e ca are : un betta un molly un scalar parca doi pesti sanitari si un cares cu ochi mari.El avea mai multi pesti mai exact 10.Si cica Betta a lui ia ciupit pe ceilalti si bineinteles ca au murit.Acum: daca bun betta a meu acolo s-ar putea ca cei doi Betta sa se atace. Si daca castiga Betta a meu s-ar putea sa ii omoare pe ceilalti. Ce ar trebui sa fac?
Deci cam scosa din discutie dusul la petshop sau sa tin un peste in bol si restul in acvariu.Dar daca chiar nu se poate o sa accept si petshop-ul.

1 răspuns:
| Shiney a răspuns:

Pestii pe care ii are sunt INCOMPATIBILI.Intr-adevar,masculul betta este foarte aresiv, chiar si cu femela si cel mai probabil se va lua la bataie cu toti locatarii acvariului.Un caras si un scalar au nevoie de aproximativ 50l fiecare, ei crescand foarte mari(carasul poate ajunge la 30 cm). Carasul auriu este peste de apa rece(20 grade Celsius), un betta are nevoie de 27-28 grade Celsius.Deci iti dai seama ca nu se pot tine impreuna. unul dintre ei va avea de suferit.carasul ala "cu ochi mari" este un caras cu ochi telescopici. Eu zic sa pastrezi pestele betta in bol iar in acvariu poti tine ori carasul si sanitarii, ori scalarul si sanitarii.ar trebui sa renunti la molly si la celalalt betta...eu iti recomand sa pastrezi carasul, traieste mult(cel putin 10-15 ani) si este si foarte frumos.