| adelinna21 a întrebat:

As dori sa imi achizitionez o pereche de soparle gecko leopard..as avea nevoie de cateva informatii si poze pentru amenajarea terariului...ce parere aveti despre aceste soparle si cam cat m-ar costa achizitionarea lor si amenajarea terariului...sunt greu de intretinut si costisitoare?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca mai bine ai intreba la un magazin de animale, ca sa aflii de acolo tot, ce si cum happy.
Dar asa in mare sa-ti zic este usor de mentinut curatenia, nu necesita temperaturi mari.
Amenajarea terariului poate fi simpla. Necesarul de baza este : - sistemul de incalzire trebuie sa fie amplasat sub "podeaua" terariului sau in substrat si sa nu emita lumina;
-spatiul minim necesar al terariului pentru un exemplar adult trebuiea sa fie de minim 0.1 m patrati cu o inaltime de 25-35 cm;
-un recipient pentru. mancare;
- cel putin 2 ascunzatori;
- in nici un caz sa nu folositi nisip;
-incalzirea terariului se va face pe o suprafata de max 40%.
Sper ca ti-am fost de ajutor.Succes happy