| denysuk25 a întrebat:

As dori sa imi cumpar un caine bichon. Am 12 ani si nu stiu daca pot sa il cresc. Imi doresc din toata inima, de cand eram mica, dar toti imi spun ca e greu de intretinut si costa mult sa ti un caine ( vaccinuri, vitamine etc. ). Voi ce parere aveti? Aveti caine? Imi spuneti si mie va rog cum e si cam cat cheltuiti cu el.
Funda love struck

Răspuns Câştigător
| bibiiiy a răspuns:

Eu am un bichon frise, baietel, il cheama toto si are 11 luni(il am de la varsta de 2 luni). nici parintii mei nu erau de acord, mai ales tatal meu. intr-o seara le-am tinut un discurs, despre ce inseamna un catel, ca este cel mai bun prieten al omului, si pana la urma i-am convins, avand in vedere ca i-am innebunit cu dorinta de a avea un catel.Este o responsabilitate imensa, atat fizica cat si materiala.sunt foarte multe costuri( cumpararea catelului, tunsul, vizita la veterniar, lesa, zgarda, hamul, patutul, samponul, vitaminele, vaccinurile, eu i-am cumparat si parfum special de catei....costa foarte mult). fizic, este tot la fel de greu. plimbari de 2 ori pe zi(20 min maxim fiecare plimbare), iesitul afara cu el ca sa faca pipi..cand ploua trebuie sa il speli pe picoruse cand intra in casa. dimineata pe la 7 ies afara cu el..este destul de greu, mai ales cand e pui si face treaba mica si treaba mare in casa, pe mama mea am inebunit-o.trebuia sa spele mereu dupa el, toto cand era mic plangea, seara se trezea precum copii mici, din 2 in 2 ore.a fost foarte greu dar a meritat efortul. acum vreau sa i i-au si o fetita, tot bichon frise ca sa faca pui! ...Bafta!winking

8 răspunsuri:
| IoanaSorina a răspuns:

Buna happy Pai si eu am o catelusa, dar nu i-am luat vitamine si nu i-am dat vaccinuri, si este sanatosa. Eu zis ca il poti lua daca vrei, chiar il doresti, doar sa stii sa ii dai de mancare, sal ingrijesti, sa nu strigi la el si sa nu il lovesti (astfel in cat sa il poti dresa) happy
Sper ca te-am ajutat :*

| ღKimKimmyღ a răspuns:

Cheltuielile depind de la un caine la altul. Oricum, efortul nu e mare si chiar merita sa ai un animalut care sti ca te iubeste neconditionat. puppy dog eyes :3 love struck

| denysuk25 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Imi pare rau ca nu am mai multe fundite. sad

| roxana19998 a răspuns:

Buna ...Am 14 ani si acum 4 ani am primit un bicon bolognese.Trebuie sa ai foarte mare grija de ei mai ales cand sunt micuti.Bineinteles ca trebuie sa primeasca vaccinurile dar nu sunt atat de costisitoare.Si daca doresti sa iti iei un pui mai ales acum iarna trebuie neaparat sa ii cumperi o haina pentru caine deoarece altfel ar putea primi pneumonie si exista riscul sa moara.Si in plus nu e greu de intretinut din potriva este foarte jucaus si daa il perii saptamanal nu vei gasi par de caine pe jos.Succes

| LovePets99 a răspuns:

Buna! Nu am de gand sa copii de pe intrenet informatii utile. O sa-ti spun eu cateva din propria experienta de-a lungul anilor.Am 3 Bishoni Maltezi, adica o femela si 2 pui de-a ei.
Daca stai la bloc, sa stii ca nu necesita foarte multe plimbari, este suficient sa stai cu el/ea si sa-i dovedesti afectiune si iubire. Iar daca stai la casa il poti lasa liber, dar nu foarte mult. Este un caine foarte harnic..sa spunem ca, de muscat, nu musca (a mea doar in conditii extreme, gen:sa-si apere puii), dar latra foarte tare si da de veste oricand..Tot timpul cand plec undeva si vin inapoi acasa,este foarte fericita,sare pe mine, ma linge, si nu stiu, este printesa mea, nu stiu ce m'as face fara ea. Se educa usor, dar cu putina silinta, am invatat'o sa de-a laba, sa raspunda la comenzi cum ar fi :Sezi!; Aport( sa-mi aduca ceva); Culcat! si multe alte comenzi care le-a invatat foarte repede spre surprinderea mea. La inceput parintii nu prea au fost de'acord dar acum o ingrijesc mai mult ca mineEste catelusa ideala! Acum incetul cu incetul ii dresez si pe puiutii ei. Despre ingrijire..doar sa o perii o data pe saptamana...si sa o tunzi vara...eu tot timpul o tund..ca astfel are blana foarte mare(de aceea unori ii spun "oita" ). Nu stiu ce sa spun, nu-mi plac Pitbulli, si alte rase foarte mari si fioroase.prefer niste ghemotoace cu blana pline de afectiune si de entuziasm. Le iubesc! Funda?

| Schutzstaffel a răspuns:

Salut, in mod normal Bichonul este un caine foarte putin costisitor. Ca hranire mananca putin, insa cheltuiala importanta este intretinerea, cea mai importanta este ingrijirea dintilor, a ochilor si a blanii, aceste intretineri sunt importante pentru ferirea de pyorrhea si pemphingus.Blana trebuie pieptanata in fiecare zi pentru sa nu devina mata si sa nu aiba probleme cu pielea, blana trebuie tunsa ocazional pentru nu a devenii prea lunga, trebuie sa ti cont ca Bichonul nu naparleste si trebuie sa-i inlaturi parul care cade, deseori trebuie sa verifici parul din zona ochilor pentru a nu-i provoca iritatii. Daca ai alte animale de companie in preajma lui nu este o problema, are compatibilitate mare cu ele.

| andreyadeni a răspuns:

Draga denisuk un bichon are nevoie de periere zilnica si de plimbari zilnice. deoarece bichonii au o blana alba trebuie sa fie curatata cu un sampon uscat sau cu o mica baita duce ce a venit de afara. ai grija la ochi (ochii sunt punctul lor sensibil ). cat despre vaccinuri... costa foarte putin, adica intre 5 si 20 de lei
sper ca ti-am fost de folos

| Lavinia04 a răspuns:

Buna! Am un Ciobanesc German si iti pot spune ca daca vrei sa ai un animalut fericit trebuie sa investesti putin in sensul ca vaccinurile costa si daca il iei de pui trebuie sa ii faci la anumite intervale vaccinurile(asta iti va spune veterinarul) dupa ce termini cu seria de vaccinuri de la inceput mai trebuie sa ii faci regulat un vaccin(anualwinking ) vitamine...doar daca vrei(eu una ii dau si ii plac)...costahappy dar daca il iubesti si ai grija de el merita:*
Sper ca te-am ajutathappy
App.seria de vaccinuri e cam 30 de lei si vaccinul anual...depindehappy