| Amphitrite a întrebat:

As dori un caine jucaus, mare, puternic, protector si foarte inteligent cu care sa se adapteze si sora mea, precizez ca stau in apartament mare si spatios la etajul 10 iar surioara are 11 ani si de obicei are frica de cainii mari dar eu imi doresc un caine mare foarte mult la fel si parintii, ei au spus ca daca nu imi iau un caine mare care sa ma protejeze nu-mi dau voie sa-mi cumpar.Eu ma gandeam la un brac german sau doberman, il voi scoate afara de 2 ori pe zi deoarece stiu ca acesti caini mari au nevoie de spatiu, sa alerge.Deci voi ce rasa ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| G a răspuns:

Atunci ori mai faci cateva sacrificii (alegeti pe cineva care sa stea acasa cu cainele, plecati mai rar si pe perioade mai scurte), ori iei cainele cu tine daca se poate, mai ales daca mergeti la tara sau la mare, unde sa aiba loc sa alerge si sa se joace. o solutie ar fi sa-l duci undeva la o clinica veterinara/canisa, unele se ocupa si cu "cazarea" animalelor.

16 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Daca atunci cand pleci in vacanta chiar nu ai unde sa-l lasi, eu zic ca nu-i momentul pentru a-ti cumpara un caine.
Iar un golden sau un labrador nu mi se pare potrivit pentru a fi educat de un copil... Daca o sa-ti traga in lesa n-ai sa poti sa-l stapanesti!

| Zenithf a răspuns:

De ce nu ciobanesc german? Este foarte protector si de asemenea ii plac mult copii. thinking

| PredatoR a răspuns:

Rottweiler sau Ciobanesc German

| G a răspuns:

Cand pleci la scoala n-are nimica, nu moare pentru 6-7 ore. daca e lasat saptamani intregi singur se salbaticeste. cand pleci undeva il lasi la bunici/unchi/prieteni care se pot ocupa cu el. sau rogi pe cineva sa treaca zilnic sa-l mai vada, sa-i dea de mancare, sa-l plimbe...

| aty91 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Labrador. Are toate calitatile care le-ai enumerat. Acum e alegerea tawinking.

| thealchemist a răspuns:

Mastiff

| Akid a răspuns:

Pai eu iti recomand rasa asta
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Bucovina_Sheepdog.jpg

ciobanesc de bucovina
eu am unul si ee fffffff sensibil si jucaus dar in acelasi timp ffffff rau cu cine nu cunoaste
bine deh` ca eu stau la tara si are spatiu cat vrea el dar si la bloc il poti lua

succes
sper ca te-am ajutat:X

| matrixismyname a răspuns:

Vezi sa n-ai parchet, si sa-l iei de pui. La inceput o sa-ti faca in casa pana-si marcheaza "terenu" insa daca-l scoti regulat nu ar trebui sa ai probleme. (d-asta zic sa n-ai parchet, ca se poate umfla)

Rasa? Eu mi-as lua Husky insa am un apartament micut si daca vine alergand pe hol ma sparge. Este o rasa superba, si cainele este la fel.

Cat despre calitatile cainelui, fiecare caine poate fi dresat si invatat ce e bine si rau, daca o sa fi mai dragastos cu el normal ca o sa fie jucaus si alte chestii. Daca-l iei tare cu "musca-l" o sa fie rau. Si vezi sa nu-l bati, e ilegal si imoral.

| Quiss a răspuns:

Eu iti recomand Golden Retriever, se potriveste ca o manusa cu ce ai scris mai sus.
Pentru mai multe informatii citeste urmatorul link:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever

| Amphitrite explică:

Multumesc pentru raspunsuri... o sa mai citesc despre rasele care mi le-ati recomandat ...care mi se pare din descriere cea mai buna rasa primeste panglica cu aroma de portocalahappy

| Amphitrite explică:

@matrixismyname Normal ca nu-l bat...nu sunt beata.
Si normal ca de puisor il iau.
Multumesc pentru sfat dar cred ca-mi iau un Golden Retriever...vad eu mai astept raspunsuri.

| Amphitrite explică:

@Quiss am citit la intreaga wikipedia...la personalitate scria"Acest câine trebuie să fie în permanență în centrul atenției oamenilor pentru a fi pe deplin fericit. Dacă este izolat de oameni sau lăsat singur perioade lungi de timp, Golden-ul poate deveni răutăcios și neascultător."Imi fac griji...deoarece eu atunci cand plec la scoala sau in vacanta ce fac cu el?

| Amphitrite explică:

@Gsfghtrj Cand plec chiar nu pot lasa pe nimeni, bunicamea nu suporta cainii nici moarta, bunicu e din ploiesti la fel si verisorii si toate rudele sunt in strainatate iar prietenii chiar nu am niciunul atat de bun incat sa am incredere in el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti umple casa de par si miroase urat http://sp2.ro/019926

| vio_1240 a răspuns:

Pai eu de cand m-am nascut am avut in casa un caine. primul a fost un brac german cu par scurt, desteapta, protectoare si avea grija de mine ca de puiul ei. deci reiese ce fel de caine iti recomand