| anonim_4396 a întrebat:

Iubesc foarte mult cainii si as dori sa am unul, de talie mica si dragut.
Intrebarile sunt
1.cum as putea sa o conving pe mama sa imi ia unul(tata e de acord).Am o sora de 4 ani si stam la apartament cu 3 camere(foarte spatios)Eu sunt responsabila, deci nu am probleme.Stiu sa am grija de caini deoarece am avut multi la tara iar ultimeu caine a fost Rocky, ciobanesc german pe 21 Iunie a implinit 3 ani(l-am avut la cineva la curte iar acum e la tata la servici)
2.Ce rasa mi-ati recomanda?

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Inghijirea,hranirea unui caine de rasa este foarte costisitoare si avand in vedere ca parinti tai trebuie sa plateasca toate astea e clar de ce mama ta nu accepta.De la tuns la spalat la vaccin si tratamente pana la mizeria care o lasa in casa pana se acomodeaza toate sunt un impediment pentru un adult.Si eu ador caini orce rasa si maidanez sa fie pentru mine sunt speciali deoarece am avut si eu la tara si pe langa companie au mai facut foarte multe pentru mine de la a ma apara ami ofere afectiune si a ma scapa de unele blocaje psihice si ami alunga singuratatea.
Avand in vedere ca stati la bloc deci poate deranja vecini si multe altele nu stiu cat o sa fi tu de responsabila pe parcurs adica sa nu fie ceva de moment iar dupa sa te plictisesti deoarece este un suflet o vietate nu o jucarie.Gandestete bine daca poti sa fi 100% responsabila si cine il va avea in grija cand tu nu vei fi acasa.Gaseste argumente pro sa ii spui mamei tale iar daca ea nu va dori nici cum asteapta sa mai cresti si atunci poate...

| WolfYTB a răspuns (pentru Freya1):

Vecini mei sunt oameni extrem de intelegatori.Majoritatea au caini si nimeni nu reproseaza niciodata nimanui nimic.Eu am avut caine lup si il duceam la o prietena la curte cat plecam.Plus ca de acum sunt in clasa a 5 a si dimineata stau cu el iar cand eu plec la scoala vine mama si nu prea va sta singur.Decat rare ori o ora.Mereu am platit eu mancarea, sampoanele, ham, lesa, zgarda etc.Toate costurile necesare.Momentan am 1000 lei pastrati pentru ca niciodata nu sti cand iti trebuie.Eu sunt o persoana activa nu obosesc asa ca pot sa ma joc de fiecare data cand vrea.Ma trezesc la orice sunet asa ca daca este vreo problema cu el/ea in timpul noptii ma trezesc si rezolv.
A da imi recomanzi o rasa? Mica, jucausa, buna pentru familii

| Freya1 a răspuns (pentru WolfYTB):

Bichon,cavalier spaniel... preferatul meu de talie mica e pomeranian

| WolfYTB a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca voi avea sanse cu cavalier spaniel si pomeranian

| Freya1 a răspuns:

Sunt niste pufoseni pe care nu ai cum sa nu le adori.Si pomeranianul daca il iei de mic parca e un catel din ala pe bateri e tare dulce si pufos

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca sa iti convingi mamica de faptul ca tu vei fi responsabila de educatia catelului si ca vei avea permanent grija sa cureti dupa el, o sa-i asiguri apa proaspata, o sa schimbi nisipul din litiera, etc, etc. SUCCES! EU TI-AS RECOMANDA CEVA DE TALIE MEDIE; AU SPERANTA DE VIATA MULT MAI MARE.

| WolfYTB a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

O sa vad.Astept sa dau testul din clasa a 5 a asta care vine cred ca miercuri, ca daca iau nota mare poate o indulcesc

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru WolfYTB):

Bafta deasa si Mult Succes!