| george_5360 a întrebat:

As dori un caine mai dur dar sa poate fi dresat sa ma asculte, adica sa nu am probleme cu el mai mare, eu imi doream mult un bulldog american, credeti ca daca este dresat ca atare asi putea sa am probleme cu el? adica sa se dea la mine? treaba este ca stau si la bloc si nu as vrea sa il invat deloc rau vreau sa i-l invat cu oameni si cu alte animale, ce sanse am sa obtin un caine bun?big grin

4 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Mi mi se pare urata rasa de caine pe care ai ales-o. Mai degraba un bulldog fracez. Cel american are o fata foarte fioroasa si urata.

| Diablo666 a răspuns:

Depinde ce intelegi u prin caine dur.
Bulldogul american e frumos.dar scump...un pui u pedigree e in jur de 500 euro.
Bulldogul englez e extrem de loial, jucaus, lenes...desi e mic,nu tr sa uitam ca totusi a mostenit curajul bulldogilor folositi in luptele cu taurii
Rasele amstaff si pitbull sunt de asemenea dragalase si loiale...dar,din cauza unor incuiati care ii cresc pentru lupte sunt considerati caini periculosi si tr sa umble cu botnita pusa, tr sa'i inscrii la politie, etc
Eu iti recomand un bullterier.are blana scurta, inaltimea la greaban poate ajunge la 60+ cm...are o musculatura bine definita, e impunatoare si, la fe ca bulldogii a fost folosit in luptele cu taurii deci are un curaj exceptional!
Alegerea e a ta.un caine e cum il educi.si un bichon poate fi o fiarahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de rasa, cainele se va comporta EXACT asa cum il educi. Pentru loialitate, inteligenta si reactie, iti recomand ciobanescul german sau dobermanul.
Nu uita! Poti face din caine o domnisoara sfioasa, o bestie, sau un prieten care sa te ajute la nevoie. Depinde de educatia primita de acesta. Bafta!

| alexutza003 a răspuns:

Un caine bun pentru tine este lupul