| mcrenma a întrebat:

As vrea sa achizitionez un papagal. Ce sfaturi imi dati? Si am inteles ca fac mizerie si galagie mare. Ce stiti despre asta? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Achizitionarea unui papagal este un lucru care trebuie facut cu responsabilitate si nu din impuls. Ganditi-va bine inainte de a lua aceasta hotarare si informati-va in detaliu asupra responsabilitatilor dumneavoastra ca stapani. Iata mai jos cateva lucruri pe care este bine sa le cunoasteti despre aceste pasari minunate si necesitatile lor.

1. Papagalii nu sunt animale domestice. Animalele domestice sunt animale care au fost crescute de sute si mii de ani alaturi de oameni, ele au ajuns sa fie fundamental diferite de rudele lor din salbaticie. Nu acelasi lucru se intampla cu papagalii din casele noastre, ei sunt similari cu cei din salbaticie.

2. Psitacoza si tuberculoza aviara sunt boli care pot fi transmise pe calea aerului de la pasari la oameni. Aceste boli sunt foarte periculoase pentru oameni, ele putand produce imbolnaviri grave, in special persoanelor cu sistemul imunitar compromis. De asemenea, toti papagalii raspandesc in jur permanent asa-zisa "matreata", particule rezultate din penaj, care poate agrava anumite forme de astm sau poate declansa reactii alergice.

3. Toti papagalii (inclusiv nimfele, amorezii, perusii si alte specii) sunt animale galagioase, care produc mizerie si chiar distrugeri. Vocalizarile (ciripitul, tipetele etc.) sunt o componenta foarte importanta a socializarii papagalilor. Papagalii mananca de foarte multe ori pe parcursul unei zile, defecheaza si arunca bucatele de mancare peste tot in jurul lor. Papagalii sunt instinctiv programati sa mestece si sa distruga lemnul, indiferent daca este vorba de stinghiile din colivie si jucariile lor sau de mobila si ramele tablourilor din casele noastre. Papagalii vor roade, de asemenea, cabluri electrice, perdele, cartoane si hartii.

4. Toti papagalii traiesc mult. Daca sunt bine ingrijiti, majoritatea speciilor pot trai 20-60 de ani. Astfel, de cele mai multe ori angajamentul de crestere a unui papagal este unul pe viata.

13 răspunsuri:
| คиค a răspuns:

Eu am 2 perusi, care uneori fac mizerie si galagie, dar in acesti 5 ani de cand ii am, m-am atasat nespus de mult de ei, si nu m-as despartii de ei pentru nimic. Iti recomand sa-ti cumperi 1 sau 2 papagali, deoarece sunt minunati, si nu te vei simtii niciodata singura. love struck

| AvalohAlyn a răspuns:

Iata cateva sfaturi pentru o ingrijire adecvata

Daca raspunsul la toate aceste indicatii este unul negativ, atunci este timpul sa iti alegi alt animal de casa. Ingrijirea unui papagal nu este deloc usoara si nu trebuie tratata cu superficialitate. O ingrijire corecta este vitala pentru sanatatea si starea de spirit a animalului si necesita foarte mult din timpul tau. Asa ca inainte de a merge la magazinul de animale, arunca o scurta privire pe aceste indicatii pentru a creste papagalul intr-un mod benefic acestuia. Ele includ alegerea unei colivii, a unei diete corecte, dragostea aratata, etc.

papagal2Colivia unui papagal trebuie suficient de mare pentru ca acesta sa traiasca confortabil.

Papagalii au nevoie pentru dieta lor de aceeasi ingrijire ca si oamenii iar hranirea acestora este cruciala pentru mentinerea calitatii vietii acestora. De asemenea, este foarte bine sa introduceti o dieta cat mai variata care sa includa si fructe si legume.

Papagalii au nevoie de curatare minima deoarece el are facilitatea de a-si curata penele cu ciocul. Ar trebui sa le faceti, totusi o baie cel putin o data pe saptamana.

In cele din urma, ar trebui sa stii ca deoarece sunt niste pasari foarte jucause, afectuoase si inteligente au nevoie de timpul tau. Ele vor sa interactioneze in mod constant cu stapanul. Trebuie sa ii dedici papagalului cel putin o ora pe zi pentru a nu se plictisi si a deveni stresati.

| YLLL a răspuns:

Eu am 2 perusi. http://www.zooland.ro/_files/Image/articole/contextual2//perus121.jpg exact ca astia.
sunt dragalasi, jucausi, vorbareti[masculii]
Uneori ciripesc cam tare si fac galagie dar o sa te obisnuiesti.
eu ia. m aacoperit cu ceva fata de perna mica si asa stau mai linistiti. pentru ca se sperie repede.
iti recomand, daca cumperi, sa iei 2. e mai bine. daca e 1 se va plictisi toata ziua singur. un perus costa 40 de lei.
Succes:x

| antonius74 a răspuns:

Depinde ce fel de papagal vrei: din ala mare care iti si vorbeste sau unul micut si dragut, care invata sa cante eventual? Eu ti-as recomanda unul mic, deoarece faca galagie si mizerie mai putina. Ala mare, daca nu-l dresezi bine, o sa te innebuneasca...incearca sa-l cumperi de pui, orice ai alege.

| aysun a răspuns:

Au si ei personalitate. Unii sunt mai galagiosi, altii mai putin. Oricum pregateste-te sa te confrunti cu gainaţ. "Vreau papagal, dar am auzit ca se caca. Exista papagali care nu se caca?"...

| ionutzking a răspuns:

Depinde de care vrei...
-Mizerie nu fac enorma ca sunt doar niste papagali
-Galagie da dar daca ii acoperi isi tin pliscul
-Papagi iti poti lua si la 400 lei si la 1000 lei, 5000 lei si la 10. 000 lei depinde ce iti place si de ce bani dispui
-Dar daca faci si tu ca mine sa iti iei 2 papagali si sa pleci de acasa si sa uiti sa le dai de mancare 3 zile si cand vii sa ii gasesti sageti... e clar.
Nu e chiar aasa de dificil sa ai grija de ei... Daca iti plac cumpara-tiwinking

| angella1972 a răspuns:

Eu am avut un papagal alb, foarte inteligent, dar din nefericire l-a mancat pisica.cand facea prea multa galagie acopeream colivia cu o husa si el credea ca e noapte si se linistea.

| Suzy a răspuns:

Daca cu adrevarat iti plac nu mai conteaza pentru tine daca fac mizerie sau galaie;)
uite un site cu mai multe curiozitati despre papagali: http://www.animalutze.com/articole/interesant-despre-papagali.php

| DeeDee28 a răspuns:

Eu am doi papagali si sunt plini de viata... uneori ma enerveaza cand ciripesc si eu am teme dar nu conteaza...eu le dau drumul prin camera ca sa se simta mai liberi... daca tie iti plac poti sa iti iei... dar ia-ti 2 ca sa nu se plictiseascawinking
la magazinul de animale o sa iti dea mai multe informatiihappy

| TeoIonela a răspuns:

Eu am avut 5 papagali-dar pe rand-si 3 au murit de singuratate si 2 de paduchi; nu fac mizerie mare, doar ca trebuie sa le schimbi mancarea si apa... apaz trebuie sa fie la temperatura casei asa ca sa nu te gandesti sa le dai din frigider...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti mai lua daca crezi ca face mizerie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca fac prea multa galagie, ia-ti o pisica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papagali sunt foarte draguti, dar fac o galagie de nedescris.Am si eu unul dar este foarte mare daca vrei un papagal ar fi bine sa-ti iei un perusi sunt mici si nu fac galagie.
O da si sa stii orce papagal face mizerie dar nu mereu, al meu nu mai face mizerie sa obisnuit sa nu arunce mancarea