| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o pereche de perusi. Cat costa? Ce ar trebui sa stiu despre ei?

Răspuns Câştigător
| alecs_5368 a răspuns:

Si eu am o pereche de perusi si pot sa iti spun cam ce le place sa manance(pe langa meiul specific lor) :le poti da fructe precum mar, kiwi, para, pepene; malai amestecat cu ou fiert(pisat...)sa nu le dai paine.aaa...pe timp de vara le poti pune intr-un castronel/farfurie putina apa dar calduta si le-o bagi in cusca pentru ca isi fac singuri baie.
trebuie sa le faci curat in fiecare zi, sa le scimbi apa in fiecare zi dar apa sa nu le-o pui prea rece...sa le mai dai drumul din cand in cand, le place muzica.
sa vorbesti cat mai mult cu ei...sa-i scoti la soare (cand se poate)

20 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

O pereche de perusi costa 50 lei''depinde si din ce oras esti.eu cred ca ar trebui sa cumperi o pereche, pentru a nu se simti singur, numai unul.sa le cumperi o colivie adecvata, si sa ai timp sa le ingrijesti sa mentii curat zilnic in colivia lor, sa le cumperi mancare adecvata lor si sa iti placa sa tii perusi, sa incerci sa ii dresezi sa fie blanzi, in rest sunt tare jucausi si cantareti.

Shin
| Shin a răspuns:

Daca ai timp liber si poti sa petreci mult timp cu el, ia-ti unul singur, cat mai mic daca se poate, dar nu mai mic de 3-4 luni. Sunt pasari foarte frumoase si dragastoase, deci iti va rasplatii inzecit afectiunea pe care i-o dai. DAR, daca nu ai timp sa te joci cu el si o sa fii mai mult timp plecata, mai bine iti iei doi. Sufera foarte mult din cauza singuratatii. Daca au avut o pereche si din anumite motive nu o mai au, daca nu se iau masuri, pot ajunge pana la a-si smulge penele de pe ei din cauza depresiei.

| Princessee a răspuns:

O pereche de perusi costa 50 lei.
Nu trebuie sa ii lasi singuri

| Little Kid a răspuns:

Pai un perus costa cam 50 lei... dar mai bine i-ati doar unul pentru a se obinui mai intai cu tine... daca sunt 2 nu te vor mai baga in seama

| Raluca_7548 a răspuns:

Am avut vreo 5 perusi.si 1 canar.chestia este sa nu ii tii singuri.de exemplu daca tu esti plecata. el e trist.deci sa-l iei cu pereche.prima data am avut unul singur. iar dupa vreo 2 luni a murit...si canarul la fel. a murit pentru ca era singur.De costat.nu costa prea mult.in jur de 70 lei.Important este.ca atunci dupa ce le speli colivia lor.pe jos(in colivie)...sunt niste chestii de cumparat.care lor le face bine. daca intrebi la un pet shop iti vor spune exact.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dau spre adoptie 2 perusi (fata si baiat) pentru. ca nu ii mai pot tine. pentru. cine ii doreste pe amandoi ofer si colivia. 0741239379 irina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vand 2 perusi fata+baiat si cu tot cu colivie costa 100 lei doar in orasul bacau!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

50 lei costa si mananca fructe amestecate cu mincare speciala apa trebuie sa ai cusca speciala pentru perusi jet de apa os de sepie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vand urgent doi perus pereche foarte frumosi tineri colivia si casuta unde isi depun oule sunt gratis si toate accesorile din colivie suna-ma 0727368376 valentin bucuresti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde esti minerva eu am doi perusi si vreau sa ii vand... timpul nu imi mai permite sa am grija de ei...sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde esti andruska?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adopt sau cumpar perus femela! (as prefera sa aiba intre 4-5 ani)Fetita mea a murit de curand iar baietelul isi doreste o partenera. eu sunt din Arad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In tecuci un perus costa doar 25 de lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dati pepene sau cartofi perusilor.nus buni pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci, o pereche de perusi costa in jur de 100 de lei pentru ca am si eu unii sunt foarte jucausi si ei vor sa impresioneze stapunul cu miscari frumoase mananca legume si fructe miez de paine mamaliga dar sa v\evitati sa le dati visine pentru ca sunt otravitoare pentru ei

| crissmy a răspuns:

Despre perusi poti sa stii de pe site'ul www.zooland.com :)
Acolo poti afla despre mai multe caini, pasari etc

| crissmy a răspuns:

De ce au nevoie papagalii pentru vitamine :
Mere - contin minerale si vitamine.

Pere - minerale si vitmine.

Curmale - vitaminele A, B si C.

Smochine - vitaminele A si B.

Kiwi - vitamina C.

Morcovi - vitaminele A, B1, B2, C.

Salata - magneziu, vitaminele A, B, C.

| crissmy a răspuns:

Apropo... cel mai important este sa ii iubesti...

| Viulet_Adriana_1981 a răspuns:

Buna, mai esti interesata de 2 perusi? tare draguti?

| andruska_1014 a răspuns:

Eu am doi perusi daca doresti ma poti contacta