| Violetta0793 a întrebat:

As vrea sa intreb cum as pute sa imi invat cateaua trucuri gen sezi/culcat/da laba doar vreau sa intreb daca asa simplu sau intr-un mod mai special? FUNDA

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este greu dar necesita timp si rabdare.Este bine sa incepi de la o varsta frageda a cainelui.Un ex:comanda sezi:Il apesi cu mana pe fund in pozitia sezi, repetand comanda.Nu uita sa ai ceva ce ii place sa manance, drept recompensa si ii dai de fiecare data.Repeti asta pana cand va face fara sa il mai atingi.Cat timp il inveti ceva nu il certi si nu il bati ca te va lua de dusman.La fel il inveti si comanda culcat, sus, etc. Daca vrei mai multe informatii, scrie la Dresaj canin, d-lui Matei Horia.Vei primi pe mail gratuit, foarte multe informatii sau chiar o carte de dresaj contra cost.Ii poti spune ca ai numele lui de la Vancea Manolica(sunt barbat). Mult noroc.

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Dresajul trebuie sa insemne joaca. Sa-l inveti trucuri nu e nimic special, se face foarte simplu,poti sa te legi de orice lucru pe care il face el: de ex. tu vrei sa-l inveti sezi si ca sa-i dai recompensa mai repede incepe sa latre, de aici foarte usor poti sa-l inveti latratul la comanda. Totul depinde de caine si sa stii sa lucrezi cu el, sa te legi de fiecare chestie.

Daca inca nu e dresat, mai exact comenzile de baza:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta(sa-i dai permisiunea sa manance, sa astepte intr-un loc pana te intorci tu la el sau pana il chemi la tine etc.)
-mers la pas
nu incepe cu trucuri:
-da laba
-invartate
-rostogol
-taras etc.

Cauta pe youtube gabriel cocu si gasesti ogramada de clipuri in care arata pe intelesul tuturor cum sa-ti dresezi cainele.

| xHoliday a răspuns:

Buna! Depinde de fiecare caine, dar cel mai bine este sa il inveti prin recompense (mancare), sau sa il duci la un dresor! Sper ca te-am ajutat. Funda?