| ByaBii a întrebat:

Imi pueti spune cateva trucuri usoare pentru caini dar in afara de culcat, sezi si da laba.As vrea sa imi invat cainele cat mai multe trucuri dar sa fie simple. Daca ati putea sa imi spuneti si cum se fac ar fi grozav happy.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Comanda "asteapta":

-de obicei aceasta comanda o folosesti daca ai iesit cu cainele la plimbare si intri intr-un magazin, il pui sa astepte cuminte afara, in pozitia culcat pana revi sau sa stea intr-o anumita comanda "sezi" sau "culcat"
-poti sa-l inveti aceasta comanda incepand cu comanda "culcat"
-il pui in pozitia culcat si ii spui asteapta, daca in 10-20sec nu se ridica il recompensezi, apoi il pui sa astepte cu 10sec mai mult si tot asa pana ajungi la 1-2 min
-urmatorul pas: cand a invatat sa astepte mai mult incepi sa te indeparteti un pas, 2 dar cu fata spre el repetandu-i de mai multe ori "asteapta", daca a facut cum trebuie il recompensezi si a2a oara mai maresti putin distanta, dupa maresti timpul de asteptare, pana cainele va face perfect comanda
-daca se intampla ca in momentul in care ii spui asteapta sa se ridice, il duci inapoi in locul unde trebuie sa stea si o iei de la capat.

Comanda "frumos"(pui catelul sa stea in 2 labe in sezi):
-probabil ca sti cand catelul e fericit se ridica in doua labe si face cativa pasi fata/spate.
-din pozitia "sezi" cu recompensa in mana, ridici usor aproape de botul cainelui astept incat sa se ridice din sezi dupa recompensa
-cand s-a ridicat lasi putin mana in jos sa se asezi in fund in timp ce sta in 2 labe
-daca a facut ok il recompensezi si mai repeti,daca nu tot repeti comanda
-cat practici ce ti-am zis mai sus ii pui intr-una "frumos".

Comanda "rusine" sau "cover your eyes" in engleza mi se pare cea mai amuzanta:
-lipesti ceva de nasul/botul catelului astfel incat in momentul in care da lu laba sa-l indeparteze sa cada imediat(dar vezi sa nu cada nici cand s-a miscat catelul putin, sa fie cat de cat bine lipita), eu am folosit un elastic pus in jurul botului, dar nu prea spre ochi, cat mai spre bot sa-l dea jos doar dintr-o data)
-cand da cu laba sa-l indeparteze ii spui "bravo" si-l recompensezi si tot asa pana va invata
-uite un tutorial in engleza: http://www.youtube.com/watch?v=yAgJlVRcPQk

Comanda"zi","latra","vorbeste" sau cum vrei tu sa o numesti:
-de fapt este vorba despre latratul la comanda, eu ii zic "zi"
-la comada asta trebuie sa cunosti bine cainele, sa stii la ce stimuli latra(a mea latra cand ii zic pisica si asta m-a ajutat)
-vezi tu cum il provoci sa latre, iar cand a latrat ii spui bravo, dar vezi sa fie latrat.nu ca si cand ar vorbi.
-tot continui asa cu stimulul pana va asocia latratul cu recompensa, apoi fara sa-i zici tu nimic va incepe sa latre, ca stie ca primeste recompensa
-dupa ce a inceput sa latre ca sa primeasca recompensa poti sa introduci "zi" sau cuvantul la care sa inceapa sa latre.

Iti dau un cont de pe youtube in care explica mai multe trucuri, eu de acolo am invatat cainele comanda rusine. In engleza, latratul la comanda se numeste "speak" deci caut-o prin clipurile alea ca trebuie sa gasesti.

http://www.youtube.com/playlist?list=PLEE7C660271967C13

3 răspunsuri:
| FeraruAndreea a răspuns:

Rostogolestete,treci la loc, vino in coace, pune-l sa adulmece ceva, adu batul, etc.Fiecare trebuie mai intai sa i-le demonstrezi punandul sa le fac cu ajutorul tau de mai multe ori in acest timp spunand si numele comenzi pana va pricepe si nu uita sa il si rasplatesti cu niste graunte ceva ca sa stie ca a facut bine si cand incura prea mult comenzile stropestel cu nitica apa pe fata.

| Andreea_Deya_1998 a răspuns:

Aport.laughingfugi dupa pisica, stai in 2 labe, nu miscathinking