| Vlad529 a întrebat:

Am un caine in varsta de 3 luni si vreau sa il invat comenzile "sezi" si "culcat" (am inceput sezi si acum cateva zile am vazut ca a inteles perfect ce trebuie sa faca, deci am trecut la "culcat"). Problema e ca nu prea face difetenta intre sezi si culcat acum happy Daca ii zic o data sezi sau culcat sade, daca ii zic de 2 ori se culca. ex: daca ii zic o data culcat sade si daca ii zic de 2 ori sezi, prima oara sade si a 2-a oara se culca. Cum rezolv?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Iunix a răspuns:

Spre deosebire de om animalele au o inteligență mult mai redusă, așa că învață mult mai greu lucruri super banale.

Nu sunt dresor, dar îți pot da câteva idei. Animalele pot învăța să facă anumite lucruri doar dacă au ceva de câștigat, de multe ori mâncare.

- Șezi!
Dacă șade îi dai o recompensă, o bucată de carne sau ceva ( o bucățică mică că altfel se satură și adio antrenament ).
Dacă nu face ce îi zici atunci fie nu-i dai nici o recompensă și îl cerți, fie mai drastic îl stropești o dată cu un pistol cu apă ( să NU-l bați niciodată, nu așa se învață, apa e suficientă )
Acum dacă șade îi mai spui o dată „ șezi ". Dacă rămâne în aceeași poziție e bine, a înțeles, în schimb dacă îi spui șezi când el deja șade și atunci el se culcă asta înseamnă că nu îi este tocmai clar, îl poți ridica și să-l pui tu în poziția în care trebuie.

- Culcat
La fel, dacă îndeplinește comanda îi dai o recompensă, dacă nu îl așezi tu cum trebuie. Dacă după câteva încercări tot nu ascultă îi stropești o dată cu un pistol cu apă.

Important :
Atunci când îi spui „ șezi " sau „ culcat " faci diverse gesturi ( semne )?
Dacă da, e posibil ca el să nu fie atent neapărat la sunetele ( cuvintele ) pe care le scoți, ci la gesturile pe care le faci. Poate atunci când îi spui șezi sau culcat faci același gest.

Și nu sunt sigur dar am observat că în dresaj câinele învață mai bine comenzile după semnele pe care i le faci cu mâna de exemplu. Încearcă să-i dai comenzi prin gesturi.

https://www.youtube.com/watch?v=wIso1mvmosM

| Vlad529 explică (pentru Iunix):

Nu, nu obișnuiesc sa ii fac semne cand ii dau comenzi. Doar ii spun numele ca sa ii atrag atentia si ii dau comanda. Dar acum ca mi-ai spus, o sa fac si un semn din mana pe langa vorbit. Si inca o intrebare; cand ii dau comanda, recompensa trebuie sa fie la vederea lui sau nu? Ma gandesc ca daca mereu il las sa vada recompensa, nu ma va asculta decat daca va vedea ca am ceva in mana sa ii dau.

| Iunix a răspuns (pentru Vlad529):

Mai bine să nu vadă recompensa altfel poți avea surpriza ca pe viitor să nu facă nimic dacă vede că ai mâna goală. După ce învață comenzile pune-l să le facă și nu-i mai dai nimic atunci, poate doar să-l mângâi. Ca nu cumva să aștepte mereu o recompensă imediat cum face ceva.

| Vlad529 explică (pentru Iunix):

Multumesc foarte mult pentru ajutor happy

4 răspunsuri:
| Zendom a răspuns:

Cu rabdare si timp trebuie sa il faci sa inteleaga comenzile