| bigbigbigbossssalecsandra a întrebat:

As vrea sa va povestesc puțin despre cățelul meu. Cred ca are parvoviroza, vomita o spuma așa albă, nu are pofta de mâncare și nici nu bea apa. E obosita și tremura, dar chestia e ca nu face caca cu sânge, doar ca da niște gaze și miros foarte urat, la fel și treaba mare. I-am dat niște carne de porc fiarta și a mâncat puțin mai mult decât trebuia, sa fie infecție alimentara?

4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Pana ajungi la doctor, da-i kesium sau sinulox jumatate tableta la 12 ore/5 zzile.
Un veterinar te ar ajuta mai concret.
Sanatate❤️

| Lupic?27 a răspuns:

Nu-i mai da carne de porc, da-i doar boabe digestive o perioada.

| adryang78 a răspuns:

Nu cred că este parvoviroză, de obicei asta se manifestă și cu crampe intestinale. Ar trebui să-l duci urgent la veterinar.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! De la carnea de porc poate dezvolta pancreatita, o inflamatie a pancreasului. Va trebui sa mergi la medicul veterinar pentru tratament perfuzabil si injectabil. Daca este pui si este nevaccinat, trebuie exclusa intr-adevar si parvoviroza.

Parvoviroza la caini: https://www.veterinarladomiciliu.ro/schema-tratament-parvoviroza/