| Anca a întrebat:

Ati folosit pentru catelul vostru zgarda anti-latrat?

Functioneaza?
M-am gandit sa ii cumpar asa ceva, altfel nu am nici o sansa sa-l las singur in casa.
Face un intreg recital.
Acea zgarda prin cele unde, sau chiar prin emitere de sunete, ii va inhiba dorinta de a latra.

Eu vreau sa incerc.
Daca ati incercat, spuneti-mi si mie impresiile.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Zgarda nu actioneaza prin unde, ci il curenteaza putin cand latra, pana o sa asocieze latratul cu curentatul si disconfortul! Atunci nu o sa mai latre, dar o sa faca altceva.Eu am experienta asta cu cainii vecinului de deasupra, care latrau de ma dispera! I-am facut omului o amenintare ca chem politia cand mai lasa cainii singuri si. o sa vada el ce-o ca pateasca. Dupa 5 ani de scandal ieri le-a pus zgarda antilatrat la amandoi si mi-a zis mandru ca a dat o groaza de bani pe ele dar mi-a rezolvat mie problema cu latratul in cap(parca era numai problema mea!). Azi au plecat oamenii linistiti de acasa siguri ca va fi liniste! Dupa ce au latrat un pic s-a lasat o liniste mormantala! Oaaa, mi-am zis, in sfarsit! Nici n-au trecut 5 minute ca "domnii "caini au aflat cum sa pacaleasca zgrda si... a inceput un concert de urlaturi de parca era luna plina si venea sfarsitul lumii! Si au tinut-o tot asa trei ore! Am zis ca mor! Asa ca...trage tu concluzia.Ar fi bine sa iei una de proba, ca scapi de dracu si dai de ma-sa! Si mai si platesti vreo 500 lei pentru asta!

| Anca explică:

Exista happy
Si e o inventie chiar buna.
Altfel toti proprietarii de caini ar fi aruncati afara din bloc.
Eu nu ma mai risc sa-l las pe al meu singur pana nu obtin zgarda aia laughing)

| Anca explică:

In final am renuntat la idee.
E un stres imens pentru catel si nu vreau sa-l supun la asa ceva.
Pe urma o sa tremure la cel mai mic zgomot!
N-are rost. Nu va mai fi caine!

Avand in vedere ca, plange din cauza ca-i mic, in curand se va rezolva problema asta.
Nu o sa dureze f mult pana se obisnuieste!
Eu oricum il las singur doar 3 ore pe zi 3 zile din saptamana.
Zic ca nu e mult.
Si nici nu e timpul programului de liniste. Deci vecinii sa suporte pana se invata el.

| Roby67 a răspuns:

Nu chinui animalul. Sunt inpotriva la asa ceva. Invata-l tu sa nu mai latre.

| georgiana_7515 a răspuns:

Am incercat si iti spun ca cea care il uda este mai buna.Eu asa am ales si este buna

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat nu esti acasa lasa-i televizorul aprins. poate ii distrage atentia si nu mai latra.asa pateam si eu cu "latratorul" meu.