| Valisha18 a întrebat:

Avem un caine de rasa medie, care cred ca are purici. Care este cel mai bun tratament? Voi ce recomandATI?

Răspuns Câştigător
| CARMENCITA a răspuns:

Pentru purici si capuse cel mai bine ar fi sa-i dai cu o solutie antipurici Frontline sau alta. Zgarda antipurici nu prea este buna.Te duci la un Pet-Shop si cumperi o solutie antipurici.Bine ar fi sa te duci cu catelul deoarece solutia se da in functie de cat cantareste catelul si se pune la ceafa in spate in vreo trei locuri in asa fel incat cainele sa nu se poata linge.Ideal ar fi sa-i puna cineva de la magazin ca sa vezi cum.Noi luam de la un magazin unde au si veterinar si ii pune medicul.Nu se face baie catelului inainte si dupa ce pui solutia cam o saptamana.Solutia antipurici se pune in fiecare luna vara chiar daca catelul nu are purici.Mai multe afli si de la medicul veterinar.Iti recomand Frontline solutie antipurici care se pune la ceafa catelului.

4 răspunsuri:
| Valisha18 explică:

Imi pare rau, nu stiu cine a dat la toate raspunsurile votul nefolositor! Chiar imi pare rau! Multumesc tuturor, oricum, mi-ati dat niste sfaturi foarte bune!

| Gabonne1982 a răspuns:

Ia de la o farmacie vaterinara o fiola de Frontline.Dar ai grija ca se da dupa ceafa (unde nu se poate linge). Vezi ca au pentru toate taliile de caini si pisici.Este un pic cam scump dar meritawinking

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Prin casa se poate folosi neostomosan(aspirat, pulverizat, tinut camera inchisa cateva ore, aspirat din nou). Tb. repetata operatiunea la o saptamana fiindca solutia nu omoara si ouale. Am folosit o solutie concentrata(o fiola + o jum. litru de apa).

Deparazitarea se face lunar, daca iarna este mai blanda.

Cand foloseam frontline preferam spray si nu fiola.
Acum folosesc strongold lunar(chiar si iarna) si nu sunt probleme.