| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-a murit masculul perus si femela a ramas singura. Ce sa fac? Sa ii iau alt mascul sau sa mai aștept? Cat timp trebuie sa aștept?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sunt sanse foarte mici sa accepte alt perus, pentru ca perusii, in special perechile, nu pot trai unul fara celalalt.
Daca moare unul, se poate sa moara si al doilea din cauza imbolnavirii sau a dorului.
Imi pare rau.
Poate poti lua un mascul pe o perioada de timp sa vezi cum se comporta. Din pacate nu stiu daca exista vanzatori care sa iti dea sa "testezi" papagalul.

| Lioana a răspuns:

Vrei să o lași pe femela sa tina doliu? Poți să iei altul acum.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai asteapta o perioada si cumpara un alt mascul daca se poate pui ca sa il accepte sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea are cam 3 ani, nu trebuie sa ii iau alt mascul de aceiasi vârstă sau aproximativ?

| lilianaadelina a răspuns:

Ia altul

| JustRoby a răspuns:

Poate nu-l acepta pe noul mascul, depinde cat timp au fost impreuna, s-ar putea sa intre in depresie, oricum daca o lasi singura trebuie sa ii dai mai mult atentie decat ii dadeai inainte.

| 123Anonima123 a răspuns:

Buna
Eu îți sugerez sa nu.l lași singur
Mai așteaptă o mica perioada de timp iar apoi mai cumpăra unul
De exemplu verișoara mea a avut tot o pereche de perusi, i.a lăsat liberi, iar unul a murit fiindcă a înghițit ceva. Perușul celalalt ii simțea lipsa, si l.a dus la o prietenă de familie care creste perusi