| anonim_4396 a întrebat:

Broscuta mea testoasa nu mananca. Mi-am luat de vreo o luna 2 brocute testoase mici, una fiind putin mai mare ca cealalta. Ieri cea mica nu a mancat deloc si nici astazi. Si cand cineva se apropie de acvariu se baga in carapace si se ascunde, in schimb cea mare mananca mult si iese la suprafata cand vede pe cineva. Nu stiu ce sa mai fac, maine daca nu mananca o s-o duc la veterinar. Va rog spune-ti-mi ati avut asemenea necazuri cu broastele voastre?
P. S: Se apropie iarna. Avand in vedere ca le tin in casa si in casa este o temperatura normala, ele vor intra in hibernare?

Răspuns Câştigător
| Renamon a răspuns:

Hello,
In asemenea conditzii, trebuie sa le intelegi mai bine. daca nu mananca, inseamna ca ii este rau sau e bolnava. Dar, cu cea mare, sa ai grija! am avut o testoasa care a murit pentru ca a mancat foarte mult! MUlt, mult de tot. Revenind la cea mica, neaparat cerut sfatul veterinarului. In legatura cu ascunsul, poate nu e obisnuita cu oamenii. Cred ca nu are incredere in ei. Si poate n-are incredere nici in mancarea special pentru. broaste testoase. cauta pe net ceea cemananca ele in libertate. Scz ca nu am fost prea explicita, dar cred ca te-am ajutat intr-un fel.

Ps: Mai intai incearca sa-i dai ceea ce mananca ea in libertate. Daca nici atunci nu mananca, du-o la doctor.winking

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-ar putea ca cea mica sa fie de fapt mascul si aia mare femela; si deci e tinuta sub papuc-cum ar veni-de nevasta-sa; mancare mai subtire si,din gelozie nici nu-l lasa sa se "bage-n seama" cu stiu eu mai cine; de aia se si ascunde in carapace cand se apropie cineva; asta ar fi o varianta; ar mai si alta cand aia mare e de fapt "smecher de cartier" si asta micu' nu trebuie' sa sufle o vorba in fata lui; cat despre hibernat,parerea mea e ca nu o vor face; asta daca nu-ti iei un urs intre timp,si,cand l-or vedea pe el ca trage la aghioase non stop sa ia si ele moda! iar daca erau broaste de balta, mai mult ca sigur ca aia era broscuta aia care trebuia pupata pe bot ca sa se tranforme in cea fost odata!(parca printesa).nu te supara, dar am zis sa ma-i glumim si noi sa mai uiti de necazuri; stiu ca n-o sa-mi dai funda!