| ligiligi a întrebat:

Buna!
1)Ce mancare de pisici e cea mai sanatoasa?
Eu le hraneam cu Whiskas dar am auzit ca are doar 4% carne straight face.
2)Are ceva daca pe langa mancarea pentru pisici o sa ii mai dau motanelului meu mancare gatita?
Precizez ca este Angora Turceasca si nu am mai avut pana acum pisici de rasa.Va avea peste 2 saptamani o luna si 2 saptamani dar inca nu l-am adus de la mama lui.
Multumesc anticipat si daca aveti mai multe informatii despre aceasta rasa va rog sa imi scrieti big grin!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Dope a răspuns:

Mâncarea Whiskas e otravă curată.
Singura mâncare cumpărată bună e Gourmet Gold şi Sheba.
Cele scumpe.
Mâncarea cu adevărat bună este mâncarea gătită de tine.
Şi nu supe, cartofi sau lucruri de genul ăsta. Ci astea - http://animale.acasa.ro/......6730.html.
Eu am patru pisici, şi crede-mă că ştiu tot ce e mai bine pentru ele. Succes şi multă sănătate puişorului!

13 răspunsuri:
| Dope a răspuns:

P.S. Dacă îţi plac animalele, te invit pe forumul meu despre animale - http://iubitoriideanimale.forumgratuit.ro/forum
Acolo o să găseşti şi articolul cu mâncarea de pisici.

| RedNose a răspuns:

Whiskas si ce mai gasesti prin supermarketuri nu sunt bune. Cea mai buna hrana este cea superpremium: acana(cea mai buna),royal canin(nu la fel de buna pe cat i se face reclama),orijen,proplan, hill's si leonard. O hrana mai buna decat whiskas, dar mai slab calitativ in comparatie cu hrana superpremium este:advance, applaws, cat chow etc.
Eu iti recomand in felul urmator sa faci: pana pe la 9 luni sa mergi cu hrana superpremium, apoi poti sa-i dai si hrana premium, mancare gatita sau ce vrei tu. Daca o iei pana in 2 luni poti sa-i dai royal canin babycat pana face 2 luni, apoi iti alegi alta hrana superpremium care sa i-o dai pana la 8-9luni sau cum hotarasti tu. Acana este intr-adevar o hrana foarte buna,fiindca are multe proteine poate avea probleme cu pielea, ex:dermatita, eu personal recomand pro plan, acum tu alegi.

p.s. fereste-te de firmele care la ingrediente scrie carne si derivate din carne, astea sunt cele mai proaste.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Eu zic ca e important ca puiul sa aiba un start bun, de aceea recomand pana la 8-9luni doar mancare de pisici si buna calitativ, fiindca o mancare gatita nu contine tot ce are nevoie o pisica, pe cand in hrana speciala contine tot ce e nevoie si in cantitati corespunzatoare.

| ligiligi explică (pentru RedNose):

Si ce ar trebui sa scrie pe eticheta? o hrana buna cat la suta trebuie sa aiba carne?

| ligiligi explică (pentru RedNose):

Dar daca ii dau mancare pentru pisici si pe langa ceva retete de mancare preparate de mine cum mi-a dat site Hipster0Here?

| RedNose a răspuns (pentru ligiligi):

Tu faci cum crezi daca vrei ii dai si mancare gatita,daca nu nu,eu ti-am zis ce as face eu,plus ca acum cand sunt mici ei nu au sistemul digestiv dezvoltat incat sa asimileze orice,din cauza asta poate sa vomite sau sa se strice la stomac.
La ingrediente trebuie sa scrie cat la suta contine carne,orez etc. nu am gasit pe net vreo poza,dar ai putea merge intr-un pershop si sa faci comparatia intre ce contin whiskas,friskies,kitekat, darling etc. si ce contin acana,royal,hill's si o sa vezi diferenta.
Carnea are proteine,iar pisica e ca o felina,carnnivora si are nevoie de foarte multe proteine,cam la asta sa te uiti pe ambalaj, nu cata carne are, dar unele animale: caini, pisici de la prea multa proteina are probleme cu pielea, deci incearca sa gasesti o hrana echilibrata. Cum am spus te sfatuiesc pana la 2luni sa-i dai royal canin babycat, dupa pro plan sau hill's. Decat sa incepi sa-i faci mancare, sa pierzi timp de ce nu ii dai doar boabe? Ca tot acolo ajungi. Nu zic sa nu-i dai toata viata mancare gatita, dar dupa ce s-a dezvoltat complet sa incepi sa-i dai cate o conserva de peste fara oase si ce mai vrei tu sa-i dai. Sunt unele animale care se invata doar cu mancare gagtita si boabe nu mai mananca si daca mananca doar mancare gatita nu va avea tot necesarul de vitamine si minerale...in fine, e mult de vorbit. Tu faci cum crezi.

| RedNose a răspuns:

Cautand ingredientele pentru a face o comparatie uite peste ce am dat http://chelarumihaela.wordpress.com/......de-o-luna/ este exact ce-ti explicam eu. E foarte bun articolul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1.Sheba thinking cu asta o hranesc pe a mea.
2.Nu,nu are absolut nimic.happy

| wqreqwfsaddwqa a răspuns:

Recomand sortimente din gama ProFormance, Hills, Royal, Schesir, Applaws, Fish 4 cats sau Nature´s Harvest. Înainte de a-i stabili meniul, întrebaţi şi un medic veterinar (dacă are pregătire în nutriţie e şi mai bine) referitor la tipul de hrană ce i se potriveşte pisicii dvs. aici ai putea as gasesti mai multe http://www.animalutul.ro/......pisica/94/

| d00dlez a răspuns:

Buna! ii dai si mancare de pisici dar dai mai bine mai multa mancare gatita deoarece devin dependentii de mancarea de pisici vb serios si nu prea e bine straight face

| animaland a răspuns:

Incearca hrana premium de la EQUILIBRIO. http://www.animaland.ro/11_28-hrana-uscata-adult