| Dara1999Lara a întrebat:

Acum aproximativ 3 saptamani am primit un caine de talie mica (e pui cam de 2-3 luni si nu e o rasa anume ). Problema ar fi ca nu reusesc sa il invat sa isi faca nevoile unde trebuie.
Am incercat sa stau langa ea pana face in ladita si sa-i dau recompense nu am reusit. Am incercat sa o scot afara cam din ora in ora tot nu vrea, intodeauna vine si face in casa (trebuie sa mentionez ca in locurile in care face le curat si dezinfectez ca sa nu mai simti mirosul ) de fiecare data face in alt loc.
Ce solutii imi puteti da. Inca e frig si nu am cum sa o tin afara.

2 răspunsuri:
| Catalin0486 a răspuns:

O sa continue sa iti faca in casa. Asa a facut si al nostru cam 2-3 luni pana am reusit sa stam cu el afara cate o ora, doua, cam cat ii era lui necesar sa faca afara. Nu te descuraja, cand va mai creste o sa fie totul inregula. Trebuie doar sa a rabdare si la un moment dat sa stai mai mult afara cu ea si cateva ore daca e necesar

| Alleexxaa a răspuns:

In primul rand cainii fac pe ped-ur. Acestea le gasesti in Kaufland, online sau in petshop. Dupa ce s-a trezit sau dupa ce a mancat il pui pe ped si stai cu el acolo pana face. Daca a facut pe ped reconpenseazal. Daca va jucati si incepe sa se invarte in cerc il duci pe ped pana face. Si din nou il reconpensezi. Alt sfat ar fi sa inmoi ped-ul in urina lui ca sa l atraga sa faca pe ped.

Funda?