| romancuta02 a întrebat:

Intrebare pentru cei care au caini: Cum sa imi invat catelusa sa nu isi mai faca nevoile in casa? Are 3 luni, ieri seara am primit-o si daca nu o invat sa faca afara o sa-mi distruga covoarele! Am tot scos-o afara, dar degeaba, ii si putin fricoasa cand o scot afara (stau la casa si afara am un caine lup, dar ii legat). Rog seriozitate.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Xennofull a răspuns:

Cainele se "maturizeaza" la 6 luni. pana atunci ai tot timpul sa-i formezi un program... scos afara zilnic si regulamentar. ore fixe. chestii e greut sa educi un animal happy
Este normal sa-i fie teama de scosul afara deoarece este mica si presupun ca ai invatat-o in casa... Pe catelul meu pana la varsta de 6 luni tata il batea cu ziarul la fund cand facea in casa. apoi il scoteam afara! acum are 12 ani si jumatate si nu mai exista niciun fel de probleme cu "facutul" in casa! happy

10 răspunsuri:
| MaimoSH a răspuns:

Deci.Există o soluție specială cu vreo 24 de lei, nu știu sigur.Soluția se pune pe pampers dinăla ce se lipește pe jos(nu neapărat să se lipească). Dacă le distruge(cum face puiul meu de akita care are și el 3 luni) scoate-l afară din 30 în 30 de minute. Când mai scapă în casă fugi cu ea afară.În câteva săptămâni o să facă numai afară.Și puiul meu de Akita are acum 3 luni, dar l-am luat la 2 luni, sincer a fost groaznic făcea pipi peste tot.Îi dădeam drumul afară după ce făcea pipi și așa a învățat.Azi a mai făcut foarte puțin de emoție și i-am dat repede drumul în curte.happySucceshappySper că te-am ajutat happy

| Picssy a răspuns:

Exista la pet-shopuri covor special,mic nu e mare,unde sa faca,daca face unde nu ii este permis,o cerci cu o voce calma dar autoritara si stergi cu acest covoras,o iei si ii arati la covoras sa vada ca acolo trebuie sa faca,iei covoarele si le speli bine,iar in locul unde a facut dai cu otet ca sa isi piarda mirosul, iar cand va mirosi pe covorasul ala va sti ca acolo trebuie sa faca, succes!

| lolam a răspuns:

Ai raspunsul aici : http://adf.ly/4deov;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un burete sau cirpa imbibata in otet, stergi bine locul in care a facut; nu va mai face in acelasi loc.Il certi,numai atunci cind face undeva in casa,va sti ca a gresit, dar numai cind face, altfel nu mai intelege nimic.Numai bine.

| romancuta02 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Drapak001 a răspuns:

Vezi ca sunt niste covorase speciale cu un miros specific.is in jur de 30lei 10 covorase care trebuiesc schimbate la maxim 2-3 zile.Bafta

| Xennofull a răspuns (pentru Drapak001):

Pai. covorasul ala il pui in casa... si nu o sa se invete sa faca afara niciodata! daca vrei sa-ti miroase a pipi in casa. foloseste covoras happy

| Roxykool a răspuns:

Pai te poti interesa de covoare speciale si va trebui sa se obisnuiasca cu ele pana se maturizeaza, daca a facut treburile in casa pe covor o certi putin si ii spui ca nu acolo trebuie sa faca si ii arati locul unde trebuie o mai lasi si afara dar nu trebuie sa o inveti tot timpul cu acele covoare si peste 3 luni depinde acum de caine si cat de mult o vei ajuta nu o sa mai ai probleme si cand va trebui sa isi faca treburile se va duce afara si nu o sa mai ai nici o problema. Bafta!

| justanouthermember a răspuns:

Incearca sa o duci cat mai des afara si sa astepti pana face ce are de facut astfel incat sa nu apuce sa isi faca nevoile in casa.winking asa se va obisnui sa si le faca afarawinking

| janghinos a răspuns:

Pai. si eu am un lup de cand e pui si il inveti punandu-i o tava cu nisip pe langa el sa o vada prima data. si dupa cand are nevoie merge si face in tava aia cu nisip