| LarisaAndreea a întrebat:

Acum o ora am primit un pisic de la o vecina.Mama si tata urasc pisici, deoarece spun ei ca se urca pe masa si "rahatelul" lor miroase a branza stricata si l-au dat afara in cusca pechinezului, unde pana sa intrii in cusca sunt puse niste lemne. Iar cainii mei (pechinez si lup) nu pot intra acolo, si pisicul nu va iesi de frica. Oricum lupul il va baga la loc in locul unde statea, ii da drumul doar asa, sa se mai plimbe. In schimb, pechinezul doarme in casa, sta in casa dar evident ca iese si afara. Sunt sigura ca ea (pechinezul) nu ii va facea nimic si nici lupul pentru. ca nu are cum. Dar totusi mie mila de pisic, dar nu il pot lasa in casa (deoarece...[v-am explicat mai sus] )
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi! Dau funditawinking

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Poti incerca sa dresezi pisica, sa o inveti sa isi faca necesitatile afara, mai ales daca stai la casa ar fi destul de simplu. Chiar daca pui o tavita cu nisip in casa si o inveti sa faca acolo, tot va mirosi sad iti spun din proprie experienta. In schimb daca o inveti sa faca afara, nu ar avea ce sa miroase happy Legat de faptul ca se urca pe masa, e adevarat, si a mea avea obiceiul asta dar trebuie dezvatata. Cea mai buna metoda de a dresa o pisica e un pistol cu apa, asa nu o bati, nu o traumatizezi dar cand greseste, ii dai un jet de apa si fuge ca oparita laughing asa mi s-a spus si mie, asa am facut. Cu bataia nu rezolvi nimic, ea orium nu ar intelege corelatia laughing) Daca o tii in casa ar fi indicat sa ii faci baie in mod regulat, asa nu ar lasa par prin casa si nu ar mirosi, practic parintii tai nu ar avea de ce sa se planga big grin daca parintii tai vor vedea ca esti responsabila si ca pisicul este curat...nu vor avea motive sa se planga (asa a fost si la mine)

4 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Daca e micut ar fi bine sa il tii in casa pentru ca ii e frig. Parintii tai exagereaza, nu e un capat de lume sa ai o pisicuta in casa. Probabil face caca prin casa pentru ca e mic dar se va invata repede sa faca afara. Si trebuie sa le spui asta. Pisicile sunt in general animale foarte curate... iar in legatura cu urcatul pe masa incerci sa o dezveti, animalele se educa, mai ales and sunt mici. Daca te iubesc pe tine, vor accepta si pisoiasul mic in casa, cel putin o vreme, cat e mic. Roaga'i frumos, spune'le ca incerci sa il dezveti de obiceiurile proaste...

| Lorelai a răspuns:

Am uitat sa-ti spun. Pune'i nisip special de petshop sau pamant din curte intr'o cutiuta sa faca acolo nevoile. Si eu am avut pisicutatongue

| alexaaa a răspuns:

Incearca sa mai vorbesti cu parintii tai. spune-le ca vei lua toate responsabilitatile legate de pisic.il vei spala pentru a nu miroase, daca vei vedea "rahatelul" pe undeva in casa...strange mizeria. poate asa parintii tai vor vedea ca poti avea tu grija de pisicut si nu ei.winking

| OLumeColorata a răspuns:

Ar trebui sa incerci si tu sa mai plimbi pisicul de una singura pe afara, si parintii mei urasc pisicile, probabil va dura ceva, dar pisica va invata probabil sa-si faca si el/ea nevoile prin curte daca stai la casa sau pe o bucata de hartie/carton, parintii tai se vor obisnui cu ideea ca au un,, exemplar'' neplacut lor in casa, pana la urma...nu-l vor lasa in cusca aia mai mult de 2 saptamani/trei maxim, dupa aia e posibil sa-l lase in casa, nu-ti face griji!