| MariaGheorghe8838 a întrebat:

Am 13 ani si traiesc la bloc. Traiesc in aceasta casa de 6 ani, dar in ultimele zile, am cea mai rea situatie cu gandacii, ever. Urmeaza sa ma mut, si nu mai e mult timp pana atunci dar aproape in fiecare seara, un gandac vine de la baie in camera mea. Uneori, incep sa plang, caci nu inteleg de ce mi se intampla asta. Am vizitat multi colegi si eu nu au problema pe care o am eu. Si asta ma face sa ma simt mai prost ca niciodata, faptul ca nimeni nu are o problema asa de grava ca si a mea. Am incercat totul, dar nimic nu merge sa scap de ei. Am o intrebare pentru voi, ce imi recomandati si daca sunteti sau ati fost intr-o asa situatie si cel mai important... ce faceti pentru a va invinge frica? Multumesc!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si la mine mai apar gandaci de care spui. Si acum, dimineata, umbla unul prin cada. Asa ca nu esti singurul.

| anonimg a răspuns:

La magazinele de ierbicide există soluții destul de puternice. Le utilizezi pe lângă toate locurile accesate de musafirii nepoftiți: tevi si conducte care iti intra în casă, usa de la intrare în apartament de jur împrejur; iar ca bonus spatiul de sub usa de la intrare în dormitor.
Nu uita de spatiul de sub frigider si aragaz. Folosești un pulverizator de la soluțiile de geamuri.
Unele soluții trebuiesc diluate; le poți dilua mai putin, dar nu uita sa folosesti mănuși de protecție.
Trebuie să devii dușmanul lor pentru ca frustrarea să dispară. Este nevoie de o luptă continuă -chiar și noaptea, pentru că atunci este timpul când ei se plimbă nestingheriti prin casă.
Trebuie să dai cu soluție și de jur împrejurul camerelor.

| MariaGheorghe8838 explică (pentru anonimg):

Am incercat pana si asta... dar nu prea a avut efect. Dar o sa incerc mi-ai spus tu. Multumesc din suflet

| Lioana a răspuns:

Am avut și eu aceasta problemă și am scăpat greu de ei. Insecticidele luate din supermarket nu ajuta, ii amețește doar după care revin iar. Ceea ce a ajutat încă de la prima utilizare a fost o soluție luată de la farmacia veterinara.
"K-othrine" se numea parca. I-a exterminat in masă.

| MariaGheorghe8838 explică (pentru Lioana):

Multumesc din suflet. Niciodata nu m-am gandit ca va exista la farmacia veterinara asa ceva. O sa incerc numai decat aceasta solutie

| Lioana a răspuns (pentru MariaGheorghe8838):

Cu plăcere. Să-ți fie de folos!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa dai in camera cu un insecticid si va disparea gandacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raid spray.

| IuliaAna23 a răspuns:

Si la mine au fost, umblau chiar si in chiuveta. Este posibil sa fie un cuib undeva, la mine s-a întâmplat sa fie sub parchet.
Nu inteleg de ce îți e așa frica, sunt doar niste ganganii care sunt mai speriate de tine decât esti tu de ele. Le omori cu matura si gata.

| MariaGheorghe8838 explică (pentru IuliaAna23):

Nu imi este asa de frica. Ii omor de fiecare data cand ii vad... doar ca uneori, imi este asa de sila de ei, ca na, intelegi tu. Multumesc pentru raspuns