| anonymus_7010 a întrebat:

Buna ...am 14 ani si pot sa imi numar prieteni pe degetele de la o mana. Mereu am fost mai grijulie cand mi-am ales prieteni dar nu am iesi decat in pierdere. Nu sunt deloc sociabila iar toti colegi mei rad de mine pentru ca sunt mai grasuta si aici ma refer la baieti... In schimb fetele rad de mine si ma batjocoresc pentru ca nu am sani. Vreau sa scap de acest complex si sa imi fac prieteni. Cine stie poate puteti fi voi. pentru orice eventualitate va dau id-ul meu : monic_pitic_2006. Va rog sa ma ajutati de excesul acesta de timiditate.

7 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Cauta pe cat posibil sa nu te mai gindesti la asemenea aprecieri, facute de una s-au altul, fiecare santem frumosi in felul nostru, cum ne-a lasat Dumnezeu, ai incredere in tine si fortele proprii, repeta seara inainte de culcare rugaciunea Tatal nostru si EU SANT CEA MAI FRUMOASA, CUMINTE, INTELIGENTA SI CURAJOASA de cel putin 30 de ori, considera-ma prietenul tau, poti sa comunici cu mine pe privat, succes monic_pitc_2006!

| AndreeA_4571 a răspuns:

Mai bine sa poti numara prieteni pe degetele de la o mana decat sa ai o gramada de prieteni dar prefacuti!

| juniper a răspuns:

Nu mai baga in seama ce zic, sa nu0ti pese ce-ti zic, crezi ca esti singura fata grasuta din scoala ta? Nu cred si ce daca n-ai sani, cunosc fete de 16 ani care n-au si asta pentru ca se dezvolta mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Oare eşti singura fetiţă care este mai grăsuţă?
La tine a început nedezvoltarea sânilor?
Nu la tine se încheie istoria firii timide?
Cu trecerea timpului ai să înveţi ce înseamnă viaţa (cu bune şi rele) şi vei căpăta un caracter puternic.
O dietă săracă în grăsimi, dulciuri, carne tocată, pâine albă, făinoase, băuturi acidulate schimbate cu pâine integrală, sucuri naturale făcute în casă (fresh, nu sirop), fructe şi legume proaspete, carne slabă de pui-vită-curcan-peşte (fiert, fript sau înăbuşit în ulei de măsline), ouă, lactate şi brânzeturi degresate, miere de albine, zahăr brun din trestie de zahăr, etc. şi puţină mişcare zilnic (practică un sport - înot, volei, tenis, dans de societate, exerciţii fizice, etc.). Toate astea te vor ajuta să pierzi în greutate şi să fii frumoasă la corp.
Mergi la endocrinologie pentru dozările hormonale pentru a vedea dacă este o problemă privind nedezvoltarea corespunzătoare a sânilor sau nu!
În alegerea prietenilor, cei adevăraţi vor fi alături de tine în momentele grele din viaţă (la bucurie toată lumea este de suflet!).
Comunicarea reală (cea virtuală te închide şi mai mult în tine, contactul vizual are un cuvânt greu de spus) cu cei din jurul tău te vor ajuta să-ţi schimbi ideile despre tot ce mişcă în jurul tău.
Gura lumii este slobodă, poţi fii foarte frumoasă din cap până în picioare, tot va fi cineva care să comenteze la adresa ta ceva, atunci ce vei faci? Acceptă-te aşa cum eşti, prieteni selectivi şi puţini la număr (calitatea contează, nu număr mare al lor!), etc.
Noroc.
Pa, pa.

| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Ciao Baw! Vorbim pe mess atunci! Nu am eu prea mult timp dar te voi ajuta! Promit!
Ciao Baw!

| parampam a răspuns:

Ei te tachineaza pentru ca vad ca le dai voie. Vrand sa te placa toti, nu le dai nicio replica la faptul ca rad de tine, astfel ca ei nu considera ca tu de fapt nu vrei sa ii superi, ci ca esti mai prostuta.Nu ii mai lasa sa te batjocoreasca! Nu esti o ciudatenie a naturii, un experiment esuat.Toti au defecte.Ca sa te simti mai bine in pielea ta, incearca sa minimalizezi defectele:incearca sa slabesti, cumpara-ti haine dragute, tunde-te frumos, aranjeaza-te cum iti sta bine. Dar sa stii ca puterea vine din interior: cu toate ca daca arati bine, iar tu nu crezi, vei fi in continuare la fel de timida, iar ceilalti de vor privi la fel.

| gerasaslan a răspuns:

Ti'am dat addbig grin